HDP kongresine geri sayım: Sezai Temelli eşbaşkan oluyor

HDP’nin bu hafta sonu gerçekleşecek kongresinde erkek eşbaşkanın Sezai Temelli olması kesinleşti. Temelli, OHAL döneminde KHK ile İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilmişti.

08 Şubat 2018 Perşembe, 06:17
Abone Ol google-news

HDP’nin 3. olağan kongresinde erkek eşbaşkanın HDP Eş Başkan Yardımcısı Sezai Temelli olması kesinleşti. Temelli, Olağanüstü Hal döneminde Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteden atılan akademisyenler arasında yer alıyor.

HDP’nin bu hafta sonu gerçekleşecek 3. Olağan Kongresi’nde erkek eşbaşkanın kim olacağı son ana kadar parti kurullarında tartışıldı. Kadın eşbaşkan için HDP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan’ın ismi geçen hafta kesinleşmişti. Geçen hafta bileşenler arasında başlayan tartışmada erkek eşbaşkanın seküler ve sol kökenli bir isim olması talebi öne çıkmıştı. Bu kapsamda HDP’de dün gün boyu devam eden toplantılarda Ekonomiden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Sezai Temelli’nin ismi üzerinde karar kılındı. Temelli’nin de öneriyi kabul ettiği öğrenildi.

Temelli 7 Haziran seçimlerinde HDP’den milletvekili olarak parlamentoya giren isimler arasında yer alırken, 1 Kasım seçimlerinde parlamentoya girememişti. Temelli, 675 numaralı OHAL KHK’si ile görev yaptığı İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilmişti.