HDP'de 6 isme özerklik soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı HDP heyetine soruşturma başlattı.

28 Aralık 2015 Pazartesi, 16:16
Abone Ol google-news

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır’da “özerklik” açıklaması yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, Hatip Dicle, Kamuran Yüksek, Selma Irmak ve Sebahat Tuncel hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Demirtaş’ı sert sözlerle eleştirmesinin ardından gelmesi dikkat çekti

Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi’nin hafta sonu yapılan olağanüstü toplantısında, “Artık gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Özerk bölgeleri de olacak belki devleti de olacak. Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi bir irade olacaktır. Bedeli ağır olacak diyebilirler. Neyse bedeli biz de ödemeye hazırız. Halkımız karar verecek, diktatörlük mü, özyönetim mi?” açıklamasına yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, basında buna ilişkin çıkan haberleri ihbar kabul ederek, Demirtaş hakkında resen soruşturma başlattı. Savcılık ayrıca, dün Güneş gazetesinin 6-8 Ekim olayları nedeniyle Demirtaş’ı hedef alan manşetini de ihbar kabul etti. Savcılık, Demirtaş’ın “Kobani’yi bahane ederek isyan çağrısında bulunduğu” iddiasıyla da soruşturma başlattı.

Basın Savcılığının, soruşturma evrakını Parlamenter Suçlar Bürosu’na göndereceği öğrenildi. Soruşturmanın, Türk Ceza Yasası’nın “Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar”a ilişkin maddeleri ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” suçları kapsamında başlatıldığı dile getirildi.

14 maddelik yol haritası