HDP'li belediyeye atanmıştı: Zimmetine para geçirdiği iddia edilen eski kayyım görevden alındı

Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı görevinden alındı. Sarı’nın Mardin’de kayyım görevi yaparken zimmetine para geçirdiği öne sürülüyordu. Vali Mustafa Yaman, Mardin Büyükşehir belediyesine kayyım atandığında, Yaman, tarafından Mardin Kültür Daire Başkanlığına kayyım olarak getirilen Yakup Sarı’nın, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu’na ödenen paradan daha fazla parayı ödenmiş gibi gösterdiği iddia ediliyordu.

06 Mart 2021 Cumartesi, 18:40
HDP'li belediyeye atanmıştı: Zimmetine para geçirdiği iddia edilen eski kayyım görevden alındı
Abone Ol google-news

Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığına çekildi. Sarı, hakkında Mardin Kültür Daire Başkanlığında kayyım görevi yaparken, zimmetine para geçirdiği iddiası ile gündeme gelmişti.

Vali Mustafa Yaman’ın HDP’li Ahmet Türk ve Figen Altundağ’ın yerine kayyım olarak atandığında Yakup Sarı’da Mardin İl Milli Eğitim Müdürü görevini yaparken, Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyım olarak atanmıştı.

Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyım atanıp başkanlık görevine getirilen Yakup Sarı, Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi.Sarı bu konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş gibi göstererek, 400 bin TL’yi zimmetine geçirdiği iddia edilmişti.

Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı’nın dün görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü Koordinasyon biriminde görevlendirilmesinin bu dava ile ilgili olduğu ileri sürüldü.

Yakup Sarı, görevden alındığını şu ifadelerle duyurdu:

"Değerli mesai arkadaşım öğretmenim Aralık 2019 tarihi itibarıyla başladığım görevimden bugün itibarıyla ayrılıyorum.Göreve başladığım günden bugüne kadar kutlu bir gaye uğruna, haftanın her gününü ve her saatini emanete sahip çıkmış olmanın heyecanı ile hepinizi Allah'a emanet ediyor,sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Hoşça kalın. "

KAYYIM VALİSİ YAMAN’A DA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyım dönemindeki usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin Mülkiye müfettişlerinin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu kapsamda eski kayyım Mustafa Yaman hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Hakkında fezleke hazırlanan kayyım Yaman’a, milyonlarca lira parayı yandaşlara dağıttığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla suçlamalar yöneltildi. Dosyasının bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Yaman’a ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermesi bekleniyor.

HER İKİSİ DE ÇORUMLU

Mardin Valisi görevini yürütürken Mardin Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Mustafa Yaman ile Yakup Sarı Çorum Osmancık İlçesi nüfusuna kayıtlılar.