Hep koltuk değneği

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanlığı’nı AKP’ye teslim eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli’nin her dönem AKP’nin kurtarıcısı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hep koltuk değneği oldu” dedi.

01 Temmuz 2015 Çarşamba, 22:06

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’nin muhalefetle birlikte davranmaması üzerine AKP’nin adayı İsmet Yılmaz’ın TBMM Başkanı seçilmesi nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sert çıktı. Bir grup gazete temsilcisiyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu sorulara şöyle yanıt verdi:

MHP’nin bu tavrını bekliyor muydunuz?

Başından beri beklenen bir şeydi. Çünkü AKP ne zaman köşeye sıkışsa kurtarıcısı bellidir. Koltuk değneği bellidir. Onun için beklenen bir şeydi.

Çıkan sonuç AKP- MHP koalisyonunun habercisi mi?

Kendi görüşmeleri var mıdır yokmudur o konuda bir yorum yapmak istemem.

Muhalefet Meclis Başkanlığı ve koalisyon için birlikteliği için uğraştınız. Bahçeli’nin tavrı bunu engelledi mi?

Seçimden sonra oluşan atmosfer kan kaybetmiştir. O atmosfer demokrasi istiyordu, tek parti istemiyordu, totaliter bir yönetim istemiyordu. Bugün o atmosferin ortaya çıkardığı bir aktör, totatiliter yönetimden yana tavır koydu. O atmosfer bugün kalmamıştır.

MHP 7 haziran sonucunu almadı mı? Tarihi fırsat mı kaçtı?

Türkiye’nin normalleşmesi açısından tarihi bir fırsattı. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu zor koşullardan Türkiye’yi çıkarmamız gerekirken o zor kuşalları daha da zorlaştıran bir siyaset anlayışı kabul edilemez. Böyle bir siyaset anlayışı içine girilmiştir. Yeniden aynı karamsar atmosfer halkın önüne konulmak isteniyor. Hiçkimse umutsuzluğa kapılmasın, hiçkimse. Biz CHP olarak bu ülkenin çıkarları neyi gerektiriyorsa, daha güçlü bir demokrasi için kesinlikle mücadele edeceğiz.

Bahçeli’nin şahsınıza ve CHP’ye dönük gitgide sertleşen ifadeleri bugün de sürdü. Bunu neye bağlıyorsunuz? Aynı zamanda sizin okul arkadaşınız.

Farklı bir ruh hali içinde olduğunu gösteriyor sayın Bahçeli’nin.

MHP’nin ortaya koyduğu tavır nedeniyle AKP CHP koalisyon ihtimalinin çok zayıfladığı yorumlarına katılıyor musunuz?

Sayın Davutoğlu ile görüşmeden benim bir yorum yapmam doğru değil. Biz ilkelerimiz belli bunları açıkladık. Sayın Davutoğlu bunları kabul ediyor mu etmiyor mu nerden bileyim ben. Önce bir görelim. Davutoğlu ilkelerimizi benimserse elbette ki koalisyon alma ihtimali yüksektir ama benimsemezse bu koalisyonun olma olasılğı düşüktür. Gayet açık bizim düşüncemiz.

Aday tercihinizin sonucu etkilediğini düşünüyor munusuz?

Sonucun adayla bağlantısı yok.

Böyle bir sonuç çıktığı için üzgün müsünüz. Muhalefet birleşip bir Meclis Başkanı seçtirememiş oldu

Şöyle. Seçim sonrası atmosferin olumsuz bir sürecin içine sokulması elbette bizi üzüyor.

AKP Meclis Başkanlığını kazanarak psikilojik üstünlüğü yeniden mi kazandı?

Ben onu söylemek istemiyorum.