Hintli heyetler tekrar Türkiye'de

Hintli şirketler, DEİK-Türk-Hindistan İş Konseyi'nin 8'inci Ortak Toplantısı'na katılmak üzere bir kez daha Türkiye'ye geliyor. Yarın düzenlenecek toplantıya katılmak üzere gelen heyete, Hindistan'ın önemli ailelerinden biri olan Mittal ailesinin sahibi olduğu ve en büyük GSM operatörlerinden biri olarak gösterilen Airtel'in yöneticisi Rajan Bharti Mittal önderlik edecek.

08 Eylül 2009 Salı, 09:07
Abone Ol google-news

Hindistan'ın Türkiye açılımı devam ediyor. Özellikle Hindistan'ın önde gelen alt yapı ve müteahhitlik sektörlerinden oluşan Hintli grupların birbiri ardına gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretlerinin ardından Rockwood Hotel and Resorts yöneticilerinin de aralarında bulunduğu işadamları Türk firmaları ile görüşmek için Türkiye'ye geliyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) yapılan açıklamada, Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Anand Sharma ve beraberindeki işadamları heyetinin Türkiye ziyareti kapsamında, Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FICCI) işbirliği ile yarın saat 10.30'da İstanbul TOBB Plaza'da "DEİK-Türk-Hindistan İş Konseyi 8'inci Ortak Toplantısı'nı" düzenleyeceği bildirildi.

Açıklamada, Hindistan'ın önemli ailelerinden biri olan Mittal ailesinin sahibi olduğu ve en büyük GSM operatörlerinden biri olarak gösterilen Airtel'in yöneticisi Rajan Bharti Mittal'in önderlik edeceği heyette, özellikle yeni yapılacak olan otellerinin inşaatında kullanılacak olan mermerlerin temini konusunda Türkiye'den teklif bekleyen firmanın yanı sıra pek çok büyük Hintli grubun da yer alacağı ifade edildi.


Hindistan'ın önde gelen firmaları katılıyor

Açıklamada, Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FICCI) işbirliği ile düzenlenen ortak toplantıya ülkenin en önemli maden, mineral, yapı malzemeleri, müteahhitlik, altyapı projeleri, enerji, lojistik, tekstil, gıda işleme, telekomünikasyon, bilgisayar sistemleri, IT ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren firmaları katıldığı vurgulanarak, Türk firmaları ile son dönemde yaşanan gelişmelerden memnun kaldıklarını belirten Hintli firmalar 2010 yılında da aynı işbirliklerinin devam etmesi için görüşmeler yapacaklarını ifade ediyor. DEİK'in özel çalışmaları sayesinde Türk özel sektörü ile bir araya gelen Hindistan'ın en önemli müteahhitlik firmalarından biri olan ve Delhi ve Mumbai metrolarının inşaatını gerçekleştiren Hindustan Construction, yine Hindistan'ın önde gelen Mühendislik ve Müteahhitlik firmalarından biri olan Varun Earthtech Limited ve son olarak geçtiğimiz haftalarda Hindistan Kuzey Doğu Bölgesi Sanayi ve Ticaret Federasyonu (FINER) ile Türk-Hint İş Konseyi arasında imzalanan işbirliği anlaşması neticesinde Türkiye ile Hindistan arasında gerçekleştirilmesi öngörülen yaklaşık 8 milyar dolarlık ortaklıklarla birlikte Türk-Hint ilişkileri Türk özel sektörü için büyük gelişmeler vaat ediyor.