Hitler’in en sevdiği sanatçılardan Arno Breker'in kayıp heykeli bulundu

Adolf Hitler’in en sevdiği sanatçılardan Arno Breker'in kayıp mermer heykeli, Berlin'deki Kunsthaus Dahlem Müzesi'nin bahçesinde tesadüfen bulundu.

01 Ekim 2020 Perşembe, 16:22
Abone Ol google-news

75 yıl önce ABD birlikleri tarafından gömüldüğü düşünülen heykellerden biri, 1940’da yapılmış ve Romanichel ismini almıştı. Sanatçının en meşhur eserlerinden Romanichel’in, henüz tanımlanamayan ikinci bir mermer heykelle birlikte bulunduğu bildirildi.

Independent Türkçe'nin haberine göre; Kunsthaus Dahlem'in yöneticisi Dorothea Schöne, ikinci eserin Romanichel tarzını yansıttığını ve bu nedenle söz konusu eserin de Breker’e ait olduğunu düşündüklerini belirtti.

Müzeden gelen açıklamada iki heykelin de muhtemelen gömülmeden önce biraz hasar gördüğü ifade edildi. Eserler, müzedeki inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkarıldı.

Schöne, "Tamamen şans eseri gerçekleşen bir keşifti" dedi ve ekledi:

"Yeni yollar inşa ediyorduk. Yol inşaatı sırasında normalde 50 cm’den derin kazmamıza gerek kalmaz. Ama biz oluğu da değiştirmeye karar verdik ve heykeller binanın arkasından çıktı."

II. Dünya Savaşı'ndan beri kayıp olan Romanichel, Breker’in 1920'lerde Paris'te tanıştığı genç bir Sinti’yi tasvir ediyor. Breker tanıştığı Sinti’yle ilgili "Başı beni büyülemişti" diye yazıyor.

Sinti ve Romanlar, henüz 1936’da Nazi zulmüne maruz kalmıştı. Binlerce kişi toplama kamplarına gönderilmiş ve yaklaşık 500 bin kişi öldürülmüştü.