Hopa için saç kesme eylemi

Hopa’daki olayları protesto ederken gözaltına alındıktan sonra cezaevinde saçları kesilen Ozan Gündoğdu'ya destek olmak amacıyla saçlarını kestiren gençlerin "tanınmamak için saçlarını kestirdiler" iddiasıyla tutuklanmasını protesto eden BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ile bazı akademisyenler saçlarını kestirdi.

08 Aralık 2011 Perşembe, 17:51
Abone Ol google-news

Ankara’da farklı adreslerde Hopa davası protestoları vardı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde önce Öğrenci Kolektifleri, sonra da Eğitim-Sen Ankara Üniversiteler Şubesi eylem yaptı. Açıklamaların ardından, olaylardan sonra cezaevinde zorla saçları kesilen tutuklu arkadaşlarına destek vermek için saçlarını kestiren 17 gencin operasyonla evlerinden alınmasına ve “terör suçları” kapsamında yargılanmalarına tepki gösteren Eğitim-Sen mensupları akademisyenler, temsili olarak saçlarını kestirdiler. Eyleme destek veren BDP’li Sırrı Süreya Önder, CHP’li Şafak Pavey ve Mithat Sancar da saçlarından birer tutam kestirerek yargılanan öğrencilere verilmek üzere zarflara koydu. Eylemde açıklama yapan Önder, “Bugünler geçtiğinde, ileride bu Hopa direnişinin iddianamesi sadece mizah filmlerine konu olacaktır. Bunu yapan herkes şebek konumuna düşecektir. Onların hepsi şimdiden çöp sepetine gittiler. Giden saçımız olsun, insan onuru herşeyden önemli ve kıymetlidir” diye konuştu.

Kolektifler’den “Burhan Kuzu” hatırlatması

Öğrenci Kolektifleri ise, geçtiğimiz sene 8 Aralık tarihinde Ankara Üniversitesi’ni ziyareti sırasında yumurtalı protestoya uğrayan AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’yu hedef aldı. “Yumurta Şenliği”nin birinci yıl dönümünde yapılan açıklamada, “Öğrenci muhalefetine yöneltilen terör suçlamaları, Kuzu’nun geçen seneki açıklamalarından sonra başladı. Kuzu’nun biraz aklı varsa bir daha üniversitelere ayak basmaz. Polis şiddetiyle, işkenceyle, hukuksuzluklarla bize sokakları dar edenlere, biz de üniversiteleri dar edeceğiz” ifadeleri yer aldı. ODTÜ’de düzenlenen eylemde ise davayı protesto eden öğrenciler, arkadaşları için özgürlük çağrısı yaptı. Yürüyüşün ardından cezaya dönüşen tutukluluklar anısına örülen duvar törenle yıkıldı.

Kız öğrenciler saçlarını kestirdi

Hopa’daki olaylarla ilgili tutuklamalara tepki gösteren Uludağ Üniversitesi öğrencileri ellerinde dövizlerle Bursa Adalet Sarayı önüne geldi. Burada grup adına açıklama yapan Nergis Çiçek, cezaevinde bulunan arkadaşlarına destek olmak için böyle bir eylem düzenlediklerini söyledi. Çiçek, Hopa’daki olaylarda emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun yaşamını yitirdiğini anımsatarak,  “Bunu en demokratik haklarıyla protesto eden üniversiteli öğrenciler gözaltına alındı. Biz de arkadaşlarımıza destek olmak için saçlarımızı kestiriyoruz. Biz de yumurta attık, biz de parasız eğitim istiyoruz. Eğer bizi de alacaksanız buyurun gelin alın” diye konuştu. Basın açıklamasının ardından, 4 kız öğrencinin saçları arkadaşları tarafından kesildi.

FOTOĞRAF: NECATİ SAVAŞ