Hugh Howey’nin ‘Kum’u Türkçede

Son yılların en önemli bilim kurgu serilerinden “Wool”un yazarı Hugh Howey’den yepyeni bir kıyamet sonrası romanı: “Kum / Sand”, yarın okurlarla buluşacak. Arka planında aile ve toplum hakkında duygu dolu bir hikâyenin yer aldığı Kum, kanunsuzluğu, göz ardı edilmişliği, kendi başınalığı keşfe çıkan soluksuz bir macera.

21 Mayıs 2020 Perşembe, 16:08
Abone Ol google-news

‘KİMSE BİZİ KURTARMAYACAK. BU, BİZİM HAYATIMIZ.’

Son yılların en önemli bilim kurgu serilerinden “Wool”un yazarı Hugh Howey’den yepyeni bir kıyamet sonrası romanı: “Kum / Sand”… Ve kitap ilk defa Türkçeye çevrildi. Kitap, yarın okurlara sunulacak.

Eski dünya kumların altında kaldı. Hareket eden, yer değiştiren, çöken kumların üstündeki vahşi yenidünyaysa eskisinden daha zalim.

Dinmeyen rüzgârların ve korkunç kumların yaşamı kontrol ettiği kasabalarında dört kardeş, anne ve babalarının onları terk etmesinden sonra tek başlarına. Böyle bir dünyanın en saygı duyulan mesleği ise babalarının da yaptığı “kum dalgıçlığı”.

Dört kardeşten biri olan Palmer, kendini kanıtlamak ve hayatını kazanmak için yaşına göre oldukça tehlikeli bir göreve hazırlanıyor: Kumulların altına dalarak çok derinde olduğuna inanılan efsanevi, eski dünya şehrini keşfetmek. Fakat bu zorlu dalış sadece Palmer’ın değil yaşadığı tüm kasabanın dünyasını yerle bir edecek.

Kum, kanunsuzluğu, göz ardı edilmişliği, kendi başınalığı keşfe çıkan soluksuz bir macera. Capcanlı ve mükemmel yaratılmış bu dünyanın arka planında aile ve toplum hakkında duygu dolu bir hikâye yatıyor.

YENİ BİR EVREN

1975 doğumlu ABD’li bilimkurgu yazarı Howey, ülkemizde ve tüm dünyada, sırasıyla seriye de adını veren ilk kitabı Silo (Wool), Vardiya (Shift) ve Toz (Dust) olmak üzere üç kitaptan oluşan üçlemesiyle tanınıyor.

Financial Times’ın, “Kum, Hugh Howey'nin Wool serisinin başarısının tesadüf olmadığını gösteren nitelikli bir bilimkurgu-gerilim kitabı” diye tanımladığı “Kum”, İthaki Yayınları çevirisiyle ilk kez yarın, Türk okurlarıyla buluşacak. Hem de orijinalinde beş bölümden oluşan romanı, tek bir kitapta okuma fırsatıyla…

“Wool” serisinden bağımsız, yeni bir evrende geçen 344 sayfalık “Kum”un çevirisi Cihan Karamancı’ya ait.