İki ‘Çiğiltepe’ fazla mı geldi?

Adını Kurtuluş Savaşı kahramanı Albay Reşat Çiğiltepe’den alan okul, bağış yapan Turhan Polat Eğitim Vakfı’nın adını aldı. Tepki gören değişiklik, Meclis’e taşındı. Bakan Selçuk, değişikliği “iki okulun aynı ada sahip olması”yla açıkladı.

05 Eylül 2020 Cumartesi, 06:00
İki ‘Çiğiltepe’ fazla mı geldi?
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe’nin adının Ankara’daki bir ortaokuldan silinmesinin gerekçesini, “aynı ada sahip iki okulun daha olmasına” dayandırdı. Selçuk, okula bağış yapan vakfın isim hakkı karşılığı yardım yaptığını ve değişiklik sonucu “Çiğiltepe isminin yok edilmesinin söz konusu olmadığını” savundu.

Albay Reşat Çiğiltepe, Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk’e, Çiğiltepe’yi düşmanın elinden yarım saat içinde almak için söz vermiş, ancak bunu başaramadığı için yaşamını sonlandırmıştı. Çiğiltepe’nin adını taşıyan Mamak’taki Çiğiltepe Ortaokulu’na, Turhan Polat Eğitim Vakfı bağışta bulunmuş ve bağış sonucu okulun adı Turhan Polat Ortaokulu olarak değiştirilmişti. Durum yurttaşlardan tepki toplamıştı.

‘SAYGISIZLIK DEĞİL Mİ?’

Yaşanan bu gelişmelerin ardından CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Kaya, “Milli kahramanlarımızdan Albay Reşat Çiğiltepe’nin soyadını taşıyan Çiğiltepe Ortaokulu’nun adı neden değiştirilmiştir? Yapılan değişiklik saygısızlık değil midir? Okula bağışta bulunanların hizmeti daha mı değerlidir” sorularını yöneltti.

Önergeyi yanıtlayan Selçuk, isim değişikliği sürecinin Ankara Valiliği’nce yürütüldüğünü söyledi. Turhan Polat Eğitim Vakfı’nın, okulun isim hakkı karşılığında yapım ve onarım masraflarını karşıladığını belirten Selçuk, “Çiğiltepe mahallesinde ‘Çiğiltepe’ adını taşıyan iki okul bulunması nedeniyle bahsi konu olan okulun ad değişikliğinin yapıldığı, saygı ile andığımız İstiklal Savaşı kahramanlarımızdan merhum değerli Reşat Çiğiltepe’nin isminin yok edilmesinin söz konusu olmadığını belirtilmektedir” dedi.