İlber Ortaylı: Yeni Türkiye'yi b.k kurarsınız

Atatürk'ün zehirlendiği iddialarını gündeme getiren Yeni Şafak'ın yayınladığı belgelere İlber Ortaylı'dan çok sert tepki geldi.

08 Nisan 2015 Çarşamba, 11:19
Abone Ol google-news

Belgeleri koca karı lafları olarak yorumlayan Ortaylı, "Yeni Türkiye böyle geri zekalılar olmadan kurulabilir ancak. Nereye baksan cahil." ifadelerini kullandı

Engin Ardıç'tan İlber Ortaylı'ya seviyesiz yanıt

Engin Ardıç'a alkolik geri zekalı diyen hoca, Nagehan Alçı'ya da  lisan bilen geri zekalı ilan etti.

İşte Ortaylı'nın Yeni Şafak muhabiri ile yaşadığı diyalog:

BİZİM MİLLETİMİZ TARİH BİLMEZ BÖYLE APTAL APTAL KONUŞUR

İlber Bey merhaba. Yeni Şafak gazetesi olarak bir belge yayınladık. Gazeteyi görme şansınız oldu mu?


Onu bana söylediler. Şimdi ben ona bakacağım. Belge melge yaramaz. Çocukluğumdan beri böyle numaralar duyarım. Bunlar kocakarı laflarıdır. Bizim milletimiz tarih bilmez. Böyle aptal aptal konuşur. Sizin gazete ne düşünür bilmem ama sen ismini karıştırma ileride senin için iyi gazetecilik olmaz.

YENİ TÜRKİYE B.... KURARSINIZ

Az önceki konuşmamızda bazı konular tabudur dediniz… Neyi kastettiniz?

Ben tabu mabu demedim. Bunlar sizin anlamayacağınız şeydir. Bunların hepsi mahalle dedikodusu. Her şeye bulaşmayın. Bunu gazeteler çok yapıyor. Kendine göre yeni Türkiye kuruyorlar. B.. kurarsınız. Güldürmesinler adamı. Yeni Türkiye böyle geri zekalılar olmadan kurulabilir ancak. Nereye baksan cahil. Bir tane herif var. Eski solcu, alkolik, geri zekalı… O da konuşuyor. Git başka tarih kitabı oku hayvan. Baban seni Fransız okuluna yollamış. Lisan biliyorum diyorsun git başka dilde oku. Herif okul kitabıyla tarih yazıyor geri zekalı. Hiçbir memlekette olmaz böyle bir şey anladın mı? Sizde iyi bir gazeteci olmak istiyorsanız böyle aptal işlere karışmayın. Şöhretiniz en başından düşer.

Belgeleri inceleyecek misiniz?

Belgeleri incelemeyeceğim, istemem. Böyle dedikodularla uğraşmam. Gazeteler mi yazacak tarihi? Siz sadece haber yazın daha iyi edersiniz. Gazetelerde haber yazılır, tarih yazılmaz. Siz gördünüz mü hiç Avrupa gazetelerinde tarih yazıldığını? Herkesin kendi işi ve metodu vardır. Gazeteler doğru dürüst haber yazsın.

NAEGAHAN'A 'GERİ ZEKALI' GÖNDERMESİ

Sen tarih belgesinden anlamazsın kızım. Git doğru dürüst gazete oku. Mesleğe girmişsin madem lisan bilmen lazım. Haftada iki üç tane yabancı gazete okuman lazım. Adamlar bu işi nasıl yapıyor görmen lazım. Bu böyle olmaz. Benden sana tavsiye. Piyasadaki bazı geri zekalılar lisan bilerek tutunuyorlar. Nagehan gibi karılar. Öyle bir kötü örnek de var önünüzde ama… Bunun şartı budur lisan bileceksin. Her hafta ciddi gazeteleri okuyacaksın. Gazeteciliği böyle yavaş yavaş öğreneceksin. Böyle şeylere hiç girişmeyin bunlar iyi şeyler değil. Benden sana nasihat.