İlber Ortaylı'dan Erdoğan'a: Ne başkanlığı kardeşim ya...

Türkiye’nin önemli tarihçilerinden İlber Ortaylı, ülke gündeminden düşmeyen ‘Türk tipi başkanlık sistemi’ tartışmalarına ilişkin konuştu: “Ne başkanlığı kardeşim ya? Burası Uruguay mı?”

05 Nisan 2015 Pazar, 11:47
Abone Ol google-news

Prof. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tavsiyeleriyle AKP'nin seçim beyannamesine de giren "başkanlık sistemi" tartışmalarına ilişkin olarak, “Ne başkanlığı kardeşim ya? Burası Uruguay mı? Bizde başkanlık sistemi olmaz. Canı başkan olmak istiyor olsun ama Türkiye o sistemi kaldırmaz. Çöker o sistem, daha çok çatışmayı artırır sadece” dedi.

Ortaylı, Nazi dönemine göndermede bulunarak, “Hitler tarihin en korkunç totalitarizmiyle iktidara geliyor ve hep destek görüyordu” ifadelerini kullandı.
İlber Ortaylı'dan Erdoğan'a: Ne başkanlığı kardeşim ya! - VİDEO

Seçim sonuçlarının çok büyük bir sürpriz olmayacağını söyleyen Ortaylı, seçimler nezdinde başkanlık sisteminin de halk tarafından onaylanacağını kaydetti.

'Aman canım galip gelir'

“Bu millet darbe anayasasına yüzde 92 verdi, başkanlık sistemi için de aynısını yapar” diyen Ortaylı, ‘aman canım’düşüncesinin seçimlerde galip geleceğini söyleyip, “Bu seçimde de aman canım olur. Bu ülke küçük dünyaların büyük umutların ülkesi” dedi

Ortaylı şöyle devam etti: “Halkın ödeyeceği borçları, kredileri, küçük dünyaları ama büyük hayalleri var. ‘Aman canım verin gitsin’, ‘aman canım’ diye ev kadınları, kahvedeki adamlar söyler. Daha da önemli adamlara yakışmaz böyle şeyler ama maalesef bu ‘aman canımlar’ Türk siyasi hayatı için bir önem taşıyor” dedi.

'1933’te Almanlar ne yaptı sanıyorsunuz?'

CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Ortaylı, Hitler Almanya’sıyla, günümüz Türkiye’si arasında benzerlikler kurdu; “1933’teki Almanya’daki insanlar ne yaptı sanıyorsunuz. Hitler tarihin en korkunç totalitarizmiyle iktidara geliyor ve hep destek görüyor. Ne zamana kadar? Karşısındakiler birleşene kadar. İşte bu aman canım düşüncesidir. İşsizlerden çok işini kaybetmek istemeyen küçük burjuvalar bu kararı verir”