İlgezdi: Gazetecilerin yalnızca yüzde 10’u iletişim fakültesi mezunu

İlgezdi: Gazetecilerin yalnızca yüzde 10’u iletişim fakültesi mezunu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, yılda 10 binden fazla mezun veren iletişim fakültelerinin istihdam sorununun ciddi boyutlarda olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de basın kartı sahiplerinin yalnızca yüzde 10’u iletişim fakültesi mezunu. Binlerce mezun işsiz” dedi.

Yayınlanma: 25.12.2019 - 11:05
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin basın kartları ile ilgili vermiş olduğu bilgi edinme başvurusu yanıtı, Türkiye’de 12 bin 935 sarı basın kartı sahibinin yalnızca yaklaşık yüzde 10’u olan bin 350 sinin iletişim fakültesi mezunu olduğunu ortaya koydu.

CHP’li İlgezdi genç ve eğitimli işsizliğin Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını hatırlatarak, “Yılda 10 binden çok mezun veren iletişim fakülteleri de en çok istihdam sorunu yaşayan bölümlerden biri. Bu kadar yüksek sayıdaki mezuna rağmen tüm Türkiye’deki sarı basın kartlı mezun sayısı yalnızca bin 350” diye konuştu.

Türkiye’de planlama yapılmadan açılan fakültelerin gençleri işsizliğe ittiğini söyleyen Gamze Akkuş İlgezdi, “Ülkemizde 67 İletişim fakültesi var, 10 başka fakültede de iletişim eğitimi veriliyor. Yılda 10 binden fazla mezun işsizlikle baş başa kalıyor” dedi.

LİSE MEZUNLARI İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARINDAN 2 KAT FAZLA

İlgezdi’nin bilgi edinme talebine yanıt veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Basın kartlıların eğitim düzeylerini lisans ve üzeri 8 bin 445, ön lisans bin 117, lise 2 bin 716, ilkokul 391, bilinmeyen 887 olarak belirtti. Veriler lise mezunu basın kartlı sayısının, iletişim fakültesi mezunlarının 2 katından fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Gamze Akkuş İlgezdi’nin bilgi edinme başvurusunda basın kartı sahiplerinin kaçının aktif görevde, kaçının ise emekli olduğuna dair sorusuna ise “Başkanlığımızda bu konuda veri bulunmamaktadır” yanıtı verildi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler