Ilımlılar 'dikiş tutmuyor'

Suriye’nin kuzeydoğusu büyük ölçüde Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elindeyken, kuzeybatısında Nusra Cephesi ve radikal İslamcı gruplar etkinliklerini artırdı.

02 Kasım 2014 Pazar, 14:07
Abone Ol google-news
 
Cihatçıların İdlib’de son üç günde “ılımlı” Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) kalan unsurların elindeki köyleri ele geçirdiği kaydedildi. Asıl darbeyi yiyen grup ise ABD’nin silah yardımı yaptığı Cemal Maaruf liderliğindeki Suriye Devrimcileri Cephesi (SDC) oldu. 

Reuters’a konuşan SDC’li bir komutan ve bir aktivist Nusra Cephesi’nin İdlib’de birçok köyü ele geçirdiğini aktardı. En az 20 Cephe üyesinin öldürüldüğü belirtildi.

Silahlı muhalefeti destekleyen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Nusra Cephesi’ne IŞİD militanlarının yanı sıra Cund el Aksa isimli radikal grubun da destek verdiğini aktardı. “Ilımlı” addedilen SDC, ABD’nin IŞİD’e karşı stratejisinde askeri desteği genişletmeyi planladığı grup. Reuters’in “seküler aktivist” diye nitelediği Yusuf Ebu Hullal, Nusra’nın saldırısının Maaruf’un grubu için “büyük yenilgi” olduğunu ve “İdlib kırsalının tümden radikallerin eline geçmesi için kapının açıldığını” söyledi. Halep’in batısındaki aktivistler de Han el Assal ve Kafr Na’a kasabalarında Nusra’nın Batı destekli Hazm grubu karşısında etkinliğini artırdığını aktardı. 

Reuters, ÖSO’nun rejimi devirmeye çalışan düzinelerce grup için kullanıldığını anımsatırken, bunların pek az etkisi olduğunu ve merkezi koordinasyonları bulunmadığını ekledi. SDC, Hazm hareketi ve Mücahid Ordusu “ılımlı” addediliyor. Üç eşi ve 13 çocuğu bulunan Cemal Maaruf’un 3.5 yıllık kaos ortamında hırsızlıklardan edinilmiş bir “otomobil koleksiyonu” sahibi olduğu öne sürülmüştü. 

Humus’ta kanlı gün: 37 ölü 

Öte yandan dün Humus kentinin Alevilerin yaşadığı El Zehra mahallesinde düzenlenen bombalı saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu en az 37 kişi hayatını yitirdi.