İlk buluşmada bunlara dikkat

Eş adayınızla ilk tanışmada ve buluşmada nelere dikkat etmelisiniz?

06 Ağustos 2011 Cumartesi, 11:23
Abone Ol google-news

Türkiye’nin kişilik analiziyle eşleştiren ilk evlilik sitesi Evlilikmerkezi.com’a üye oldunuz ve Akıllı Eşleştirme Sistemi sayesinde, uyumlu ilişki yaşayabilecek olduğunuz eş adayınızla tanışma fırsatını yakaladınız. Peki ilk tanışma yazışmasında ve buluşmada nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Evlilikmerkezi.com Danışmanı Uzman Psikolog Mine Eren, ilk tanışmada dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Eş adayınızla ilk buluşmada nelere dikkat etmeniz gerektiğinden emin olamıyorsanız, Evlilikmerkezi.com’un önerilerine kulak verin. Evlilikmerkezi.com Danışmanı Uzman Psikolog Mine Eren, ilk tanışmada kişilerin kendileri gibi olmaları gerektiğini, içlerinden geldiği gibi doğal davranmalarının faydalı olacağını vurguluyor ve şu noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor: “İlk kez yazışmada kişilerin bence hemen kendileri ile ilgili mahrem konulardan bahsetmemelerinde ve önceki ilişkileri hakkında konuşmamalarında fayda var. Genellikle kendi ilgi alanları, zevkleri, hayat görüşleri, meslekleri gibi genel konulardan konuşmaya başlanmalı, karşı tarafın cevaplarında tutarlılık, saygı, özen ve ilgi olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca çok fazla ısrarcı ve zorlayıcı olan kişilere dikkat edilmelidir.”


Merak ettiklerinizi nasıl sormalısınız?

Eş adayınıza sormak istediğiniz birçok soru bulunuyor, fakat bunları nasıl ve ne zaman soracağınıza bir türlü karar veremiyorsanız Evlilikmerkezi.com Danışmanı Uzman Psikolog Mine Eren, bu konu hakkında da size küçük ipuçları veriyor: “Karşınızdaki kişinin sınırlarını zorlamadan, ısrar ve baskı kurmadan sorularınızı sormanız gerekir. Kişinin hazır olmadığı hiçbir konuya girmemeli, saygı çerçevesinin içinde olmalısınız. Karşınızdaki kişiye çok fazla soru sormanın ve fazlasıyla merak etmenin arkasında şüphecilik ve güvensizlik vardır. Merak belli bir dozda karşımızdaki kişiyi anlamaya yarar. Bu tutum aşırıya kaçtığında ise olumsuz sonuçlar doğurur.”

İlk yüz yüze tanışmada nelere dikkat etmelisiniz?

Ve o büyük gün geldi, eş adayınızla yüz yüze tanışacak, onunla ilk buluşmanızı gerçekleştireceksiniz. Peki bu özel günde nelere dikkat etmeli, nasıl davranmalısınız? Evlilikmerkezi.com Danışmanı Uzman Psikolog Mine Eren, ilk buluşmada kişilerin dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde listeledi:

•    Özenle hazırlanmalı, temiz düzgün kıyafetler giymeli, öz bakıma önem vermelisiniz. Kendinizi hiçbir zaman rahat hissetmeyeceğiniz kıyafetleri giymemeniz gerekir.
•    Buluşmaya zamanında gitmeniz, gideceğiniz yeri önceden öğrenmeniz gerekir.
•    İlk buluşmanın çok uzun saatler değil daha kısa zaman içermesi daha sağlıklı. Bu nedenle önce, akşam yemeği yerine bir kafede bir şeyler içmek için buluşulmalı.
•    Güvenlik açısından gündüz saatlerini ve kalabalık yerleri tercih edin.
•    Buluşmaya gitmeden önce üzerinizdeki stresi atmaya çalışın. Bu buluşmayı çok fazla gözünüzde abartmayın.
•    Görüşme esnasında rahat, içten, sıcak olun.
•    Karşınızdaki kişiyi sorgulamak yerine anlamaya çalışın, pozitif olun. Güleryüz her zaman işe yarar.
•    Genel konulardan konuşun, gerginlik ve karamsarlık yaratan konuları tercih etmeyin. 
•    Kendiniz olun. Ama ilk görüşmede hemen mahrem konularınızdan bahsetmeyin.
•    Tanıştığınız kişiler sizden hemen çok özel bilgilerinizi isteyebilir. Karşınızdaki insana emin olmadan bu bilgileri paylaşmayın.
•    Görüşmeyi çok uzun tutmayın.

Türkiye’nin kişilik analiziyle eşleştiren ilk ve tek bilimsel evlilik sitesi olan evlilikmerkezi.com, Akıllı Eşleştirme Sistemi’ni (AES) kullanarak bireylerin kişilik özellikleri ve kriterlerine en uygun eş adayını bulma imkanı sağlıyor. Ülkemizde ilk olan Akıllı Eşleştirme Sistemi, uyumsuz ve mutsuz olma potansiyeli yüksek eş adaylarını daha en baştan eleyerek, yalnızca uyumlu beraberlik kurabilecek kişileri birbirine yönlendiriyor.