IMF: Yunanistan borçlarının yeniden yapılandırılması gerekir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan sorununu çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi, borç yapılandırmanın da anlaşmanın bir parçası olması gerektiğini söyledi.

09 Temmuz 2015 Perşembe, 14:58
Abone Ol google-news

Washington'da Brookings Enstitüsü'nde konuşan Lagarde, IMF'nin, Yunanistan'daki gelişmeleri yakından izlediklerini vurguladı ve pozisyonunda aşırıya kaçmamaya çalıştığını vurguladı ve ekledi:
 
"Yunanistan konusu, ciddi ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken akut bir kriz durumunda. IMF, Yunanistan için bir çözüm bulunmasına yardım etmeye çalışıyor. Ancak, Yunanistan'a özel davranılamaz. IMF kuralları Yunanistan için değiştirilemez."
 
Yunanistan'daki ekonomik krize acilen çözüm bulunmasının çok önemli olduğunun altını çizen Lagarde, sorunu çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını, konunun düşünceli, mantıklı ve ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı.
 
Konuşmasında Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılması gerektiğine de vurgu yapan Lagarde, "Yunanistan'ın borç sürdürülebilirliğine sahip olabilmesi için borç yapılandırması gerekli. Borç yeniden yapılandırma bir kurtarma anlaşmasının parçası olmalı" diye konuştu.
 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, iktidara geldiği zaman yaptığı ilk açıklamalarda, kamu borcunun yeniden yapılandırılmasının Yunanistan için yaşamsal önemde olduğunu, bunun ülkeyi borçlarını geri ödeyebilir ve finansman ihtiyaçlarını sermaye piyasalarından karşılayabilir hale getireceğini söylemişti.
 
Ülkenin borçlarının yüzde 30 oranında silinerek en az 20 yıllık vadeye yayılması gerektiğini de vurgulayan Çipras, "Artık Yunanistan´ın kamu borcu yaşayabilir ve servis edilebilir gibi rol yapmaya devam edemeyiz" demişti.