Immanuel Wallerstein yaşamını yitirdi

Dünyanın en önemli sosyal bilimcilerinden biri olan Immanuel Wallerstein 89 yaşında vefat etti. Wallerstein, dünya sistemler analizi ve merkez-çevre teorisiyle biliniyordu.

01 Eylül 2019 Pazar, 11:09
Abone Ol google-news

Dünya sistemleri analizi ile bilinen sosyolog Immanuel Wallerstein 89 yaşında yaşamını yitirdi. Hayatı boyunca, Tarihsel Kapitalizm, Bildiğimiz Dünyanın Sonu, Liberalizmin Sonu gibi önemli çalışmalarıyla dünya sosyal bilim literatürüne önemli eserler kazandırdı. 

Immanuel Wallerstein kimdir?

Wallerstein, 28 Eylül 1930 tarihinde New York’ta dünyaya geldi. Columbia Üniversitesi’nde yüksek öğrenim gördü. Üniversite hayatının ilk yıllarından itibaren dünyadaki toplumsal hareketlere ilgi duymaya başladı. Üniversite’yi bitirdikten sonra akademik hayata yönelen Wallerstein, 1959 yılında aynı üniversitede doktora derecesini aldı. 1970’li yıllara kadar Columbia Üniversitesi’nde dersler verdi. 1971 yılında ise Yale Üniversitesi’ne geçti ve burada profesörlük unvanını aldı. 1976’da Binghamton Üniversitesi’ne geçen Wallerstein, 1999 yılında emekli olana kadar bu kurumda görev yaptı.