Irak'tan Türkiye açıklaması: Doğru bir adım

Türkiye'nin, Musul yakınındaki Başika kampından asker çekmeye devam edeceğini açıklamasına Irak'tan tepki geldi. Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, açıklamayı "doğru yönde atılmış bir adım" olarak niteledi.

20 Aralık 2015 Pazar, 23:07
Abone Ol google-news

AFP'nin haberine göre Caferi, bununla birlikte askerlerin tamamı çekilinceye kadar Bm Güvenlik Konseyi ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nın Cumartesi günü yayımladığı açıklamada "Türkiye, Irak tarafının hassasiyetini dikkate alarak ve IŞİD'le mücadelenin gerektirdikleriyle uyumlu olacak şekilde, mevcut iletişim kopukluğunun kaynağını teşkil eden koruma kuvvetlerinin Musul vilayetinden intikali için başlayan süreci devam ettirecektir" denilmişti.

Peşmergenin eğitimi için 2,5 yıldır Musul yakınlarında bulunan Türk birliğinin, 4 Aralık'ta nöbet değişimi gerçekleştirdiği, 150 askerle yaklaşık 25 tankın da bölgeye gönderildiği bildirilmişti.

Ancak Türkiye gelen tepkiler üzerine 10 gün sonra buraya yaptığı askeri yığınağı kısmen geri çekmiş, Bağdat Türkiye'yi BM'ye şikayet etmişti.