İstanbul'da Suriye protestosu

Suriye'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Baas rejimini protesto etti.

Yayınlanma: 09.09.2011 - 15:05
Abone Ol google-news

Grup adına açıklama yapan Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Yılmaz, Suriye'de 15 Mart'ta başlayan sivil direnişin devam ettiğini belirterek, 40 yıldır süren baskı ve zulüm rejimine karşı Suriye halkının direnişini sürdürmekte olduğunu kaydetti.

Bugüne kadar 2 bin 200 insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Yılmaz, on binlerce insanın tutuklu olduğunu, 3 bin insanın kaybolduğunu ve haber alınamadığını, 18 bin mülteci durumunda yaşayan insanın Lübnan, Ürdün ve Türkiye'de kamp hayatı yaşadığını bildirdi.

Yılmaz, Suriye'de tam bir insanlık suçu işlendiğini savunarak, şunları kaydetti:

''Suriye'de yaşanan olaylar bize geçmişte Bosna, Çeçenistan, Doğu Türkistan ve Gazze saldırılarını hatırlatmaktadır. Bizler Mavi Marmara katılımcıları ve derneği olarak, bugüne kadar Suriye'de yaşanan olaylara duyarsız değildik. Zulme karşı yapılanlara desteğimiz devam etmekteydi. Bizler Filistin'de yıllardır İsrail zulmü altında direnen ve Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukuku için nasıl maddi ve manevi destek verdiysek, bugün de Suriyeli Müslüman kardeşlerimizin 40 yıldır yaşadığı zulüm, işkence ve haksızlığa karşı verdikleri onurlu direnişlerinin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin kanı, canı, namusu ve malı, Bosnalı, Türkistanlı, Çeçen ve Filistinli kardeşlerimiz kadar değerli olduğunu hatırlatarak, zalim Baas yönetiminin bir an önce zalimliğine son vermesini istiyoruz.''


 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler