İstanbul'un üç semtinde olay: Demirtaş'ın standı kaldırıldı, ortam gerildi

Kağıthane Nurtepe'de dün akşam iki grup arasında çıkan gerginlik bugün de sürüyor. İddiaya göre gerginlik Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın seçim standının kaldırılmak istenmesi sonrası çıktı. Nurtepe'nin ardından Sancaktepe ve Gazi mahallesi de karıştı.

30 Temmuz 2014 Çarşamba, 15:42
Abone Ol google-news

Nurtepe Sokullu Caddesi üzerinde toplanan ve Halk Cephesi üyesi olduğu belirtilen grup ile HDP'li olduğu öne sürülen grup arasında çıkan  taşlı sopalı kavgayı önlemek üzere olay yerine çok sayıda polis sevk edildi.

Nurtepe'de iki grup arasında kavga çıktı - VİDEOTOMA ve akrep olarak bilinen zırhlı polis araçlarıyla olayların yaşandığı caddeye giren polis, grupları dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası kullandı. Atılan gazlardan mahalleli de etkilendi.  Sokağa çıkan bir kadın, 60 yaşındaki annesinin gazdan etkilendiğini söyleyerek 112 acil servisten telefonla yardım istedi. Olaylar devam ederken polisin mahalledeki bekleyişi sürüyor.

SANCAKTEPE'DE DE OLAYLAR ÇIKTI

Sancaktepe Ankara Caddesi üzerinde iki grup arasında çıkan olaylara polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Olaylarda Sarıgazi Halkların Derneği binasına molotofkokteyli atılıp camları kırıldı. TOMA ve akrep tabir edilen zırhlı polis araçlarıyla olayların yaşandığı caddeye giren polis, grupları dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası kullandı. Atılan gazlardan mahalleli de etkilendi. Olaylarda Halkların Derneği binası maddi hasara uğradı. Atılan gazlardan mahalleli de etkilendi. Dernek önünde barikat kurulurken, binanın çatısına çıkan bir kaç kişi söktükleri kiremitleri TOMA ve zırhlı araçların üzerine attı. Olaylar devam ederken polisin mahalledeki bekleyişi sürüyor.

 

GAZİ MAHALLESİ DE KARIŞTI

Sultangazi Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi üzerinde toplanan bir grup, saat 16.30 sıralarında yolu trafiğe kapattı. Yolun kapatılması üzerine polis ekipleri gruba müdahale etti. Biber gazı ve TOMA'dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edilen grup üyeleri ara sokaklara kaçtı. Polisin geri çekilmesi üzerine grup üyeleri ara sokaklardan yine caddeye çıktı. Polis ve göstericiler arasında gerginlik sürerken, polisin güvenlik önlemlerini arttırdığı görüldü.DEMİRTAŞ'IN GAZİ MAHALLESİ PROGRAMI İPTAL

HDP İstanbul Basın Komisyonu'ndan bugün yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın saat 14.30'da Gazi Cemevi'ni ziyaret edeceği belirtildi.

Ancak kısa bir süre sonra programın iptal edildiği duyuruldu. İptal açıklamasında , "Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Selahattin Demirtaş'ın 30 Temmuz tarihinde 14:30'da Gazi Cem Evi'ne gerçekleştireceği ziyaret bir önceki programının tamamlanamamış olması sebebiyle ileriki bir tarihe ertelenmiştir. Yeni tarih ve saat ile ilgili tarafımızdan bilgi verilecektir" denildi.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP İstanbul İl Örgütü'nden olaylarla ilgili yapılan açıklamada ise sağduyu çağrısı yapıldı. Açıklamada, "İstanbul Nurtepe'de Salı gecesi yaşanan ve bugün de diğer mahallelere taşınarak sürdürülmeye çalışılan gerginlik partimiz açısından kabul edilebilir değildir. HDP, Türkiye'nin demokratikleşmesi mücadelesini sürdürmektedir. Bu mücadelede herkes için demokrasi talebimiz, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedeflidir. HDP, hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir. Bugün Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşanacak her tür gerginlik egemen güçlere yarayacaktır.  Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.