'İstifa için hiç zaman kaybetme'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangının ardından, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e yaptığı istifa çağrısını yineledi.

19 Haziran 2012 Salı, 13:20
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu,  yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangına ilişkin, "Adalet Bakanı'nın istifası sürecin, sorunun çözümüne katkı sunacaksa, bir saniye durmadan bunu yapabiliriz" şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

"Evet, Sayın Bakan istifanız Türkiye'de bir başlangıç olur" diyen Tanrıkulu, "En azından sizden sonraki bakanlar sorunların büyümesine göz yumamazlar. Sivil toplum kuruluşlarının, muhalefet partilerini yapıcı eleştirilerine kulak kabartırlar ve bu faciaların, insanlık ve vicdan dışı muamelelere karşı sizin gibi kayıtsız kalmalarının bir müeyyidesi olduğunu bilirler" ifadelerini kullandı.

Bakan Ergin'e istifa çağrısını yineleyen Tanrıkulu, "Eğer gerçekten demokrasiye, demokrasilerde siyasi sorumluluğa inanıyorsanız tedbir ve önlemleri almadığınızdan dolayı istifa etmelisiniz. İhmali başka yerlerde aramadan, sorumluluğu başkalarının sırtına yüklemeden görevden ayrılmalısınız. Bu davranışı Kayseri Pınarbaşı'nda mahkûm aracı yandığında yapmalıydınız. O zaman kaçmayı başardığınız bu erdemden bu defa kaçmamalısınız. Hiç zaman kaybetmeden istifa etmelisiniz ki gelecek sizleri az da olsa saygıyla anabilsin" dedi.