İsveç'teki Türkler tedirgin

İsveç'te bir göçmenin polis tarafından vurulmasıyla patlak veren olaylar Türklere ait camilerde cuma namazının ardından okunan bildiriyle kınandı. Yabancılara karşı ayrımcılık yapıldığını vurgulayan Türkler, tedirgin.

25 Mayıs 2013 Cumartesi, 14:23
Abone Ol google-news

Başkent Stockholm'de Fittja ve Rinkeby'deki camilerde görevli Türk imamlar, hutbeden sonra olayları kınayan bildiri okudu. Fittja Ulu Cami'de imam Ergin Öğcem, açıklamasında yaşanan olaylara karşı dikkatli olunmasını istedi.

Toplumun huzurunun bozulmasının İslam dini açısından da tasvip edilmediğini kaydeden İmam Öğcem, "Stockholm'de daha çok göçmen mahallelerinde yaşanan, araçlara, okul ve polis binalarına yönelik saldırıları Türkler olarak büyük üzüntüyle karşılıyoruz. İsveç, bizlere kucak açmış ve imkanlarından yararlanmamız için hiçbir ayrımda bulunmamıştır. Yaşanan bu olaylar karşısında büyük bir üzüntü duyuyoruz ve hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz. Şiddet olaylarının her türlüsünü kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

İmam Öğcem'in okuduğu hutbe ve olayları kınayan açıklaması Türkçe'nin ardından İsveççeye de çevrildi.

Türkler tedirgin

Bu arada, İsveç polisinin cuma namazı nedeniyle Fittja Ulu Cami çevresinde güvenlik tedbirlerini arttırdığı görüldü. Camiye gelen vatandaşlar, İsveç'te pazar gününden bu yana yaşanan olaylar nedeniyle binaları ya da araçlarına yönelik herhangi bir saldırı olmadığını söyledi.

İsveç'te son yıllarda gözle görülür şekilde yabancılara karşı ayrımcılık ve umursamazlık yaşandığını vurgulayan Türkler, yaşanan olaylarda bu tavırların da etkisinin bulunduğunu ifade etti.

Aynı işe başvuran bir göçmenin daha iyi tecrübe ve eğitime sahip olmasına rağmen İsveçlinin tercih edildiğini kaydeden Türkler, "Göçmenler arasında işsizlik, eğitimsizlik çok yüksek. Bu nedenlerden dolayı daha çok getto olarak tabir edilen mahallelerde izole bir şekilde yaşıyorlar. Bir yerden patlak verecekti. Husby'de polis tarafından öldürülen yaşlı adam da bir bahane oldu ve beklenen son yaşandı" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede son durum


Bu arada İsveç'te göçmen isyanı 5 günün ardından takviye polis kuvvetlerinin görevlendirilmesiyle bir nebze yatıştı. Polisin "sakin geçti" dediği 6'ncı gecede, 25 araç ateşe verildi. 19 kişi gözaltına alındı.