‘İttifaka oy veririz ama Erdoğan’a vermeyiz’

MHP kurultayı, parti içinde bugüne kadar çok bilinmeyen ve öngörülemeyen bir eğilimi gözler önüne serdi. MHP içinde AKP ile ittifaktaki partisine oy verecek ama cumhurbaşkanı adayı olarak Erdoğan'a oy vermeyecek bir seçmen grubu kendini gösterdi. Bu seçmen grubunun azımsanmayacak bir oranda olduğu tahmin ediliyor.

18 Mart 2018 Pazar, 22:12
Abone Ol google-news

MHP kurultayı, parti içinde AKP ile ittifak konusunda hiç bilinmeyen bir eğilimin varlığını ortaya koydu. Kurultay, AKP ile ittifak içindeki kendi partisine oy verip, cumhurbaşkanı adayı olarak Tayyip Erdoğan'a oy vermeyecek MHP'li bir seçmen grubunun fotoğrafının çekilmesini sağladı.

MHP kurultayı, MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün, "İttifak tavanda var, tabanda yok" sözlerinin yarattığı gerilimin altında toplandı. Daha önce tüm yorumlar, ittifakın AKP kanadında fire vereceği üzerine yapılmıştı. MHP içinde fire beklentisi bugüne kadar bu kadar açık dile getirilmemişti. Çünkü AKP ile ittifaka parti içinde karşı çıkanlar, Meral Akşener'le birlikte partiden ayrılıp kendi partilerini kurmuşlardı. Bu ayrılıktan sonra MHP seçmeni homojen bir parti haline dönüşmüş, tabanı tavanı bir ve aynı hareket eden bir yapıya evrilmişti. Tavanın, "Erdoğan'a oy vereceğiz" kararı taban için emir sayılacaktı. MHP'den bir tek bile fire imkansızdı.

AKP'yi de ürkütür

Ancak birdenbire taban-tavan tartışması AKP'lileri de rahatsız edecek şekilde ifade edilmişti. Devlet Bahçeli de bunu farkettiği için AKP'yi de ürkütebilecek bu tartışmayı daha baştan sona erdirmek istercesine, "Tabanda ittifak yok sözlerini elimizin tersiyle iteceğiz. Çünkü bizde taban yoktur, dava arkadaşlarımız vardır" demek durumunda kaldı.

Erdoğan'la başladı ama

Kurultay aslında AKP'de kuşku yaratmama adına, ortağa güven verici görüntülerle başladı. Kurultay Divanı oluştuktan sonra gündemin ilk maddesi olarak gelen mesajlar okundu. Divan Başkanı Semih Yalçın, "Bu mesajlar arasında bir tanesi önemli" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen mesajı okudu. Böylece kurultay Erdoğan'ın mesajıyla başlmamış oldu. Salondan, MHP'nin de resmi cumhurbaşkanı adayı olan Erdoğan'ın mesajına, ne çok coşkulu ne de çok düşük denemeyecek ortalama bir alkış geldi. Bahçeli'nin konuşmasının sonuna doğru Erdoğan'ın adaylığını destekleyecekleri açıklaması da salondan aynı tonda karşılık gördü.

Kendi partimize veririz

Erdoğan'a yönelik salondaki MHP'lilerin tutumunun partililer arasındaki bir eğilimin işareti verdiğini bir süre sonra anladık. Üstelik bu, bir süredir varolan ancak neredeyse yüksek sesle konuşulmasına izin verilmeyen, sır gibi tutulan bir eğilimin işaretiydi. Bu eğilim, bazı MHP'liler tarafından, "Bizimle ittifak nedeniyle bazı AKP'lilerin seçimde oy vermeyecekleri çok yazılıp çiziliyor. Ama bizim partimizde de aynı durum yaşanıyor" diye ifade edildi. Salon dışında konuştuğumuz Ankara dışından gelmiş çok sayıda partili, doğruladıkları bu eğilimi şöyle ifade etti:

"MHP, yarım asırlık bir hareket. Devletin ve milletin karşılaştığı saldırılar karşısında mutlaka Meclis'te olmalıdır. Zaten çok uzun zamandır bütün planlar MHP'yi Meclis dışında bırakmak için yapılıyor. Şimdi cumhur ittifakıyla MHP'nin Meclis dışı kalmayacağı kesindir. O zaman biz MHP'lilerin asıl görevi partimizin daha çok sayıda milletvekiliyle temsili için sandık başına gitmektir. Biz sandığa gidip ittifaktaki partimize mührümüzü basacağız. Asıl görevmiz budur. Ama cumhurbaşkanı seçimi, bizim açımızdan o kadar öncelikli değildir. Biz ittifaktaki kendi partimize oy veririz. Cumhurbaşkanı adayı önemli değildir. Zaten MHP'li bir cumhurbaşkanı adayı da yok."

İkna zorunluluğu

MHP içindeki "Kendi partimize oy veririz, cumhurbaşkanı adayına vermeyiz" eğiliminin azımsanmayacak kadar yaygın olduğu da belirtiliyor. MHP yönetiminin bunun farkında olduğu da bir başka gerçek. O nedenle hem AKP, hem de MHP yönetimlerini seçime kadar olan süreçte Erdoğan'a mesafeli seçmeni ikna yöntemlerini bulmak gibi zorlu bir sürecin beklediği değerlendirmeleri yapılıyor.