İzmir'de dehşet evi... Mahalleli isyan etti

İzmir’in Bayraklı ilçesinde, mahallelinin şikayeti üzerine bir evde yapılan aramada ölmek üzere olan 24 köpek, 3 kedi ve 3 köpek leşi çıkarıldı.

10 Temmuz 2015 Cuma, 16:44
Abone Ol google-news

<video:319163>

İzmir'deki dehşet evinden hayvan leşleri çıkarıldı - VİDEO
İzmir'in Bayraklı İlçesi'ndeki iki katlı evde, yıllardır çok sayıda kedi ve köpeğin beslendiğini, ancak yeterli bakımın yapılmaması nedeniyle hayvanların kötü koku ve pireye neden olduğunu savunan mahalle sakinlerinin başvurusu üzerine mahkeme kararıyla eve giren yetkililer gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. Harabeye dönen evin iki ayrı katında, toplam 24 köpek, 3 kedi ve 3 köpeğin de leşi bulundu. Ölmek üzere olduğu belirtilen hayvanlar tedavilerinin yapılması için Seyrek'teki hayvan barınağına götürüldü.

Bayraklı İlçesi 1635 Sokak numara 1'deki iki katlı evde yıllardır çok sayıda köpek ve kedinin beslendiğini belirten mahalle sakinleri, hayvanların bakımının gerektiği şekilde yapılmaması nedeniyle mahalleyi kötü koku kapladığını ve pire nedeniyle zorluk çektiklerini dile getirip, Bayraklı Kaymakamlığı ile Bayraklı Belediyesi'ne şikayette bulundu. Bunun üzerine dün (Çarşamba) Bayraklı Belediye'ne bağlı ekipler mahalleye gitti, ancak özel mülk olması nedeniyle binaya giremeyen belediye ekipleri mahalleden ayrılmak zorunda kaldı.

İKNA OLMAYINCA MAHKEME KARARI ALINDI

Bayraklı Kaymakamlığı devreye girerek binanın kadın sahibi R.S. ve kızı B.E. psikolog ve hayvan hakları temsilcileri eşliğinde evin boşaltılması için ikna edilmeye çalışıldı. Ancak, ev sahibi R.S., evinin boşaltılmasına izin vermedi. Bunun üzerine Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurularak, Hayvan Hakları Koruma Kanunu'na göre sağlıksız ve kötü şartlarda hayvan bulundurulduğu belirtilen eve giriş için izin alındı. Ardından, polis, hayvan hakları temsilcileri, Tarım İl Müdürlüğü ve Bayraklı Belediyesi'ne bağlı ekipler, çilingir yardımıyla eve girdi.

ŞOK YAŞADILAR

Harabeye dönen eve giren yetkililer, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. Açlıktan ölmek üzere olan yara içindeki kedi ve köpekler, uyuşturucu iğne ile sakinleştirildikten sonra belediye ekiplerince toplandı. Bu sırada evin bulunduğu sokağa gelen B.E. ile bir yakını belediye ekiplerine tepki gösterdi, köpeklerin evden çıkartılmamasını istedi. B.E. ile yakını güçlükle sakinleştirildi. Evde 24 köpek, 3 kedi ve 3 köpek leşi olduğu tespit edildi. Evden çıkartılan köpek ve kediler tedavilerinin yapılması için Seyrek'teki hayvan barınağına götürüldü.

EV İLAÇLANDI

Evdeki hayvanların boşaltılmasının ardından, Bayraklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri evi ilaçladıktan sonra her noktasına kireç döktü. Mahalle sakinleri, yıllardır büyük sorun yaşadıklarını, evin boşaltılmasıyla rahat bir nefes aldıklarını aktardı.
Mahalle sakinlerini isyan ettiren binaya mahkeme kararıyla tahliye