İzmir'e AB standartlarında teleferik

İzmir'in simge yapıları arasında yer alan ve kullanılması sakıncalı hale geldiği için 4 yıl önce kapatılan Balçova Termal Tesisleri, AB standartlarında yenilenerek, İzmirlilerin hizmetine sunulacak.

31 Ağustos 2011 Çarşamba, 09:30
Abone Ol google-news

İzmir'in kuş bakışı izlenebildiği Adatepe'ye ulaşımı sağlayan Balçova Teleferik Tesislerine ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 Eylül'de düzenlenen ihalede, firmalar iniş çıkış taşıma kapasitesi ve 792 metre uzunluğundaki hattın yenilenmesi gibi konulurda teklif verecek.

Teleferiğin AB standartlarına uygun olması için bir komisyon oluşturularak araştırma yapıldı. Komisyon, dört kişilik yolcu kabinlerinin sekiz kişilik olması, saatte 400 kişi olan iniş çıkış taşıma kapasitesinin 2 bin 400, 300 bin kişilik yıllık kapasitenin ise 600 bine çıkarılması hedefini belirledi.

Teleferiğe yönelik daha önce yapılan ihale yüklenici firmanın, sözleşme imzalanması için gerekli evrakı tamamlayıp sunamadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Firma yetkilileri kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle konuya ilişkin Sayıştay denetimi istemişti. Teleferiğin yeniden hizmete açılmasıyla İzmir'in yeni bir prestij ve çekim alanına kavuşacağı belirtiliyor.

İzmir'i kuş bakışı izleme imkanı

İzmir'i kuş bakışı gören Adatepe, teleferiğin çalıştığı dönemde İzmirlilerden büyük ilgi görüyordu. Özellikle hafta sonları İzmirliler kenti kuş bakışı izlemek ve piknik yapmak amacıyla Adatepe'ye akın ediyordu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1974 yılında kurulan Balçova Teleferik Tesislerinin yıprandığı düşüncesiyle Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesine teknik inceleme yaptırmış, bu incelemenin sonunda çelik halatların 29 milimetreden 26 milimetreye kadar inceldiği tespit edilmiş, tesis, kullanılmasının ''sakıncalı'' olduğu raporu üzerine 5 Kasım 2007'de kapatılmıştı.