İzmir'in kurtuluşu kutlanıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir'in kurtuluş yıl dönümünü kutladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla yayınladığı mesajda, "9 Eylül tarihi sadece güzel İzmir'in kurtuluşa erdiği bir gün değil, aynı zamanda tüm vatanın esenliğe kavuştuğu son derece anlamlı ve önemli bir gündür" dedi.

Yayınlanma: 09.09.2011 - 08:19
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün İzmir'in kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Cahit Kıraç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na birer tebrik telgrafı gönderdiği bildirildi.

 

"9 Eylül tüm vatanın esenliğe kavuştuğu gündür"

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.  "Aziz milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bütün vatan sathında başlattığı kurtuluş mücadelesi yolculuğu, 9 Eylül 1922'de İzmir'in işgalden kurtarılmasıyla sona ermiştir" diyen Başbakan Erdoğan mesajına şöyle devam etti:

"Güzel İzmir"

" 'Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!' komutu ile harekete geçen kahraman ordularımız, İzmir'e girerek bağımsızlık yolundaki büyük bir engeli daha aşmışlar ve vatanımızı işgalden arındırmışlardır.
Bu nedenle, 9 Eylül tarihi sadece güzel İzmir'in kurtuluşa erdiği bir gün değil, aynı zamanda tüm vatanın esenliğe kavuştuğu son derece anlamlı ve önemli bir gündür.
Zira, İzmir'in kurtuluşu, tarihten silinmek istenen aziz milletimizin bütün dünyaya ebediyen var olacağı mesajını vermiş, bağımsız Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluşuna giden yolun da habercisi olmuştur.
Bu vesileyle, İzmir'i işgalden kurtararak vatanımızın kurtuluşu için yüreğini, canını, kanını ortaya koyan İstiklal Savaşı kahramanlarımızın her birini rahmet ve şükranla anıyorum.
Ne mutlu ki, geçen yüzyılın başında istiklal mücadelesini zaferle sonuçlandıran aziz milletimiz, bugün de el ele, birlik ve beraberlik içinde istikbal mücadelesini başarıyla sürdürüyor ve Cumhuriyetimizin yıldızını her geçen gün daha da parlatıyor.
İnanıyorum ki, istiklal kahramanlarımızın miras bıraktığı yüksek ruh ve şuura sahip çıktıkça, Türkiye çok daha aydınlık yarınlara kavuşacaktır.
Bu düşüncelerle, güzel İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 89'uncu yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, tüm İzmirlileri sevgiyle selamlıyorum."
 


En Çok Okunan Haberler