Japonya OHAL'i erken bitiriyor

Japonya’da hükümet son olarak 5 eyalette süren OHAL uygulamasını ülke genelinde sonlandırma kararı aldı. Yarın, uzman kurulunun görüşlerine başvurulmasıyla kararın resmiyet kazanması bekleniyor.

25 Mayıs 2020 Pazartesi, 01:57
Japonya OHAL'i erken bitiriyor
Abone Ol google-news

Koronavirüs vakalarındaki düşüş eğiliminin sürdüğü Japonya'da hükümet, son olarak Tokyo dahil 5 eyalette uygulanmaya devam eden olağanüstü hali (OHAL) tamamen sona erdirme kararı aldı.

Bugün bir araya gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, Sağlık Bakanı Katsunobu Kato ve Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura halen OHAL altında bulunan bölgelerde salgının durumu ve tıbbi yeterlilik gibi konularda istişarede bulundu.

Başbakan Abe ve kurmaylarının OHAL'in ülke genelinde sonlandırılması için şartların olgunlaştığı noktasında fikir birliğine vardıkları öğrenilirken, yarın hükümete Kovid-19 konusunda danışmanlık yapan uzman kurulunun görüşlerine başvurulmasının ardından kararın korona virüs görev gücü tarafından resmileştirileceği ifade edildi.

ERKEN KARAR

Daha önce 39 eyaletteki OHAL uygulamasını düşen vaka sayısını gerekçe göstererek sonlandıran Japonya hükümeti, son alınan kararla yalnızca Tokyo, Saitama, Chiba, Kanagawa ve Hokkaido'nun OHAL altında kalacağını açıklamıştı. Bugün alınan ve yarın resmileşmesi beklenen kararla, 31 Mayıs'a dek süreceği öngörülen OHAL uygulaması erken sona ermiş olacak.

Bugün itibariyle 712'si karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından olmak üzere 17 bin 317 vakanın görüldüğü Japonya’da, 13'ü aynı geminin yolcularından 851 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti.