Judo Ulusal Takımı Japonya'da depremi yaşadı

Japonya'da sabah saatlerinde yaşanan 8,9 büyüklüğündeki deprem, Tokyo'da bulunan Judo Ulusal takım kafilesinde de heyecan yarattı.

11 Mart 2011 Cuma, 13:33
Abone Ol google-news

Japonya milli takımıyla ortak kamp yapmak üzere başkent Tokyo'da bulunan Judo Milli Takımı kafilesinde yer alan sporcu ve antrenörler, şiddetli depremi en yakından hissetti.
Depremi yaşayan kafile, sarsıntı sonrasında kamp yaptıkları tesisin bahçesinde bir araya toplanarak, Türkiye'deki yakınlarına durumları hakkında bilgi vermeye çalıştılar.

Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, 9 bayan, 8 erkek, 4 antrenör ve bir masörden oluşan 22 kişilik milli takım kafilesinin 4 Mart'ta Japonya'ya gittiğini söyledi.

Milli takımın, 21-14 Nisan tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası ve olimpiyat barajı müsabakalarına Japon Milli Takımı ile ortak kamp yaparak hazırlandığını anlatan Uysal, ''Bulundukları yer deprem bölgesine çok yakın değil. Ancak bizim sporcularımız da sarsıntıyı hissetmişler ve çok korkmuşlar. Japon milli takımındaki yetkililere ulaşarak milli takım hakkında bilgi aldık. Ardından sporcularla görüşebildik. Şu an herhangi bir sorun yok gibi görünüyor. Antrenörlerimizden orada yaşananlarla ilgili bilgi istedik. Büyükelçilik görevlilerimizle de görüştük. Ülkedeki duruma bakarak ona göre hareket edeceğiz'' diye konuştu.

Milli bilardocu yaşadıklarını anlattı

Tokyo'da bulunan milli bilardocu Tayfun Taşdemir, deprem sırasında trende bulunduğunu belirterek, ''O korkunç anı, trenden iner inmez canlı canlı yaşadım. Şaşkınlık içerisinde kaldım. Yaklaşık 30 saniye süren sarsıntıda devasa binaların devrilecekmiş gibi eğildiğine, ancak yıkılmadıklarına şahit olunca şaşırdım'' dedi.

1999 Marmara depremini de İstanbul'da yaşadığını anlatan Taşdemir, ''Bizim ülkemizdeki depremden kat kat fazla büyüklükte olan bu deprem bizi çok korkuttu. Özellikle bizim bulunduğumuz başkent Tokyo'da can kaybı yaşanmaması ve büyük hasar meydana gelmemesi beni hayretler içerisinde bıraktı. Bu kadar şiddetli deprem karşısında bu binalar nasıl ayakta kaldı, hala anlamış değilim'' ifadelerini kullandı.
Takım arkadaşı Murat Naci Çoklu ile birlikte Tokyo'da tedirginlik içerisinde bulunduklarını kaydeden Taşdemir, şöyle konuştu:

''Burada bir tek trenler çalışmıyor. Onun dışında tüm ulaşım araçları faal durumda. Bu da karayollarında trafik sıkışıklığına neden oluyor. Havayolu ulaşımı iptal edilmişti, ancak kısa bir süre sonra uçakların iniş ve kakışına izin verildi. Şu anda atçı depremler azalarak devam ediyor. Japonların böylesine büyük depremler karşısında bile geliştirdikleri teknoloji, onların insan hayatına verdiği önemi gösteriyor. Deprem konusunda alınan tedbirlere karşı hayretler içerisindeyim.''

Milli bilardocu Tayfun Taşdemir, Pazartesi günü yurda döneceklerini, bu konuda hava ulaşımında bir sorun yaşayacaklarını sanmadığını söyledi.