'Kaddafi tehdit etti, Kanada özür diledi'

Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin, 2009'da uçağına yakıt ikmali için izin vermeyen Kanada;yı tehdit ettiği, dönemin Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon'ın da ertesi gün Libya'ya giderek özür dilediği açıklandı.

08 Eylül 2011 Perşembe, 18:46
Abone Ol google-news

Kanada devlet televizyonu CBC'nin muhabirlerinden Diane Swain'in ele geçirdiği belgelerle yayınladığı haberine göre olay, 2009'un Ekim ayında meydana geldi.

Kanada, ilk kez katıldığı BM Genel Kurulu sonrası, St. Jonh's kentinde, 1 gün konaklayarak yakıt ikmali yapmak isteyen Kaddafi'ye aralarında Kanadalıların da bulunduğu yüzlerce insanın ölümünden sorumlu Lockerbie saldırganını kahraman gibi karşılanması nedeniyle izin vermedi. Bu yüzden Kanada'ya gelmekten vazgeçen Kaddafi'nin intikamı ise ağır oldu.

Libya Lideri, diplomatik pasaportlular hariç her seviyeden Kanada vatandaşına vize yasağı koydu. CBC'nin muhabirinin ele geçirdiği belgelere göre Kaddafi, Kanada makamlarına ülkedeki Kanadalı firmaların faaliyetlerine son vereceğini söyledi.

Eski diktatör Kaddafi'nin ''Libya saati ile bu gece yarısına kadar Kanada devleti adına özür dilenmezse, yarın sabah 07.00'den itibaren Petro-Canada şirketi kapatılacak'' tehdidi, Kanada Hükümeti'ni harekete geçirdi. Bu tehdit üzerine ertesi gün soluğu Libya'da alan dönemin Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, Trablus'da Kaddafi'ye, ''Kanada meydana gelen tüm yanlış anlamalardan pişmanlık duymaktadır'' dedi.

Habere göre Cannon ayrıca Kaddafi'ye, Libya'nın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yönetiminde yer almasını destekleyeceklerini de iletti.

Dönemin Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon Smith de CBC'ye yaptığı açıklamada, ''diktatörlerle pazarlık, her zaman dansların en zoru olmuştur. Onlar her şeye kişisel bakarlar ve size adeta kabir azabı yaşatırlar'' dedi.

Ekim 2009'daki BM Genel Kuruluna ilk ve son kez katılan Muammer Kaddafi, Venezuella'daki Afrika-Güney Amerika Zirvesi'ne gitmeden, yakıt ikmali için Kanada'nın St. John's kentinde bir günlük mola vermek istemişti. 130 kişilik heyetiyle, New Foundland-Labrador eyaletinin başkenti St. John's'taki otellere rezervasyon yaptıran Kaddafi'ye meşhur çadırını kurması için de St. John's Belediyesi tarafından büyük bir alan tahsis edilmişti.

Kaddafi, Başbakan Stephen Joseph Harper başta olmak üzere Kanadalı yetkililerin tepkisi üzerine bu ziyaretten vazgeçmişti.