Kadıköy Anadolu Lisesi’nde velileri ayağa kaldıran olay

İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nde öğrenciler arasında yaşandığı iddia edilen olay herkesi şaşkına çevirdi. Üst sınıf öğrencileriyle okula yeni başlayan hazırlık sınıfı öğrencilerinin yatakhanede gerçekleşen ‘yatakhanede mantık aranmaz’ konuşmasından sonra veliler ve okul idaresi harekete geçti.

24 Kasım 2020 Salı, 11:30
Kadıköy Anadolu Lisesi’nde velileri ayağa kaldıran olay
Abone Ol google-news

Türkiye’nin en iyi liseleri arasında bulunan Kadıköy Anadolu Lisesi’nde geçtiğimiz ay öğrenciler arasında akıl almaz bir olay yaşandı. İddiaya göre, 26 Ekim Pazartesi günü okul çıkışında 12. ve 11. sınıf öğrencilerinin hazırlık öğrencilerine ‘yatakhane kuralları’ adı altında okulu tanıtma konuşması gerçekleşti. Yaş ve sınıf olarak büyük olan erkek öğrencilerin, erkek pansiyonunda üstünlük elde etmek için yaptıkları konuşma öğrencileri ve aileleri tedirgin etti.

ÖĞRENCİLER MOBBİNGE MARUZ BIRAKILIYOR

Gazete Kolektif'ten Deniz Ogan'ın haberine göre, çocuğundan gelen şikayetleri aktaran hazırlık öğrencisi velisi, üst sınıf öğrencilerinin ‘yatakhanede olan herhangi bir şeyi dışarıda söylemeyeceksiniz, idareye ve ailelerinize yatakhanede olan şeyleri anlatmayacaksınız’ sözleriyle aralarında oğlunun da bulunduğu alt sınıf öğrencilerinin tehdit edildiğini dile getirdi.

Bunun yanı sıra cinsel sorular ve şakalar da yapıldığını ifade eden veli, “’Yatakhanede mantık aranmaz’ diye tembihliyorlar. Bu kural bir alt döneme nasıl koyuluyor? Böyle bir şey bu kadar zeki ve çalışkan diye bildiğimiz çocuklarca bu kadar başarılı bir okulda nasıl söylenir? Bunlarla da sınırlı kalmıyorlar. Günde kaç kez mastürbasyon yaptıklarını sorguluyorlar ve cinsel şakalar yapıyorlar. Hazırlıkların zaman zaman kendileriyle alkol almaya da gelebileceklerini söylüyorlar. Bu yaştaki çocukların kanunen dahi alkol alması yasakken bir de kendi alışkanlıklarını edinmeye zorluyorlar” dedi.

Söz konusu olay idareye taşındı. Okul idaresinin, çocuklarının üst dönem baskısına ve şiddetine maruz bırakmamak için savcılığa şikayete giden velileri vazgeçirmeye çalıştığı iddia edildi. İdareden yapılan açıklamada ise bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı, aksine velilere savcılığa gidip gitmemelerinin kendi inisiyatiflerinde olduğu bildirildi. 

DİSİPLİN KURULU HAREKETE GEÇTİ

Kadıköy Anadolu Lisesi'nden alınan bilgilere göre, rehberlik ve disiplin kuruluna taşınan olayda 7-8 öğrenci cezalandırılacak. İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gereken bilginin verildiği aktarılırken Rehberlik ve disiplin kurulunun olay ile ilgilendiği bildirildi.