Kadıköy Süreyya Operası çalışanları da grevde

Kadıköy Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, aralarında Süreyya Operası çalışanlarının da olduğu 2 bin 300 işçi greve başladı.

16 Şubat 2021 Salı, 17:59
Abone Ol google-news

Fotoğraf: Twitter (@grevgozcusu_)

Kadıköy Belediyesi’nde çalışan binlerce işçi greve başladı.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu şube üyesi işçiler dün gece saatlerine kadar görüşmelerin sürdüğü Kadıköy Belediyesi binası önünde bekledi. Görüşmelerden olumlu sonuç çıkmayınca grev ilan edildi.

Kadıköy Belediyesi işçileri toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyon oranında zam isterken, belediye yönetimi ise enflasyonun yarısının altında kalan bir zam önermişti.

İşçiler 15 Şubat’ı 16 Şubat’a bağlayan gece 00.01 itibarıyla belediye binası önüyle birlikte, Kadıköy'de Bahariye Caddesi üzerinde bulunan Süreyya Operası'na da "Bu işyerinde grev vardır" yazılı pankart astı.

Söz konusu bina; 2005 yılında, Kadıköy Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralanarak aslına uygun restore edilmiş ve operaya dönüştürülerek 27 Ekim 2007 tarihinde açılmıştı.

Greve destek veren Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), şu ifadeleri kullandı:

"SANAT; salonlardan sokaklara taşanlar içindir. Kadıköy Belediyesi emekçilerini ve grevlerini selamlıyoruz."

'TEKLİFİMİZ EN DÜŞÜK ÜCRETLİYE YÜZDE 38 ZAMDIR'

Konuya ilişkin açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, yapılan açıklamada sendika ile yapılan görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Takip eden kimi komşularımızın da bildiği gibi, belediyemizde örgütlü olan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile uzun zamandır Toplu İş Sözleşme (TİS) masasındayız. Ancak yapılan görüşmeler sonunda toplu sözleşme masasında uzlaşıya varamadık. Sonuç olarak, 16 Şubat itibariyle Kadıköy Belediyesi’nde grev var. Şunu da belirtmeliyiz ki; Teklifimiz, hükümetin işçiye verdiği AGİ dahil 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücretin üzerindedir. İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir, ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz, sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir. Teklifimiz, en düşük ücretliye yüzde 38 zamdır. Sürecin bu noktaya gelmesinden duyduğumuz üzüntüyü ve işçi sınıfıyla dayanışma duygularımızı tekrarlayarak, hak arama mücadelesi veren sendikaların, sınıf bilinciyle, bütün alanlarda aynı kararlılıkta mücadele etmelerini temenni ediyoruz."


  • İlgili Haberler

  • Kadıköy Belediyesi'nde grev, başkandan ve sendikadan açıklama Kadıköy Belediyesi'nde grev, başkandan ve sendikadan açıklama