Kadıköy'deki Berkin Elvan heykeline saldırı

Kadıköy'deki Berkin Elvan heykeli Gezi Parkı protestolarının 2. yıldönümüne den gelen gece saldırıya uğradı. Kimliği belirsiz saldırganlar heykeli parçaladı.

01 Haziran 2015 Pazartesi, 15:59
Abone Ol google-news

Gezi Parkı protestolarının devam ettiği haziran 2013'te evinin yakınlarındayken polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından vurulan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na dikilen heykel tahrip edildi.

Gezi Parkı protestolarının ülke çapında büyük kitlesellik kazandığı gün olduğu için "Gezi'nin yıldönümü" kabul edilen 31 Mayıs günü gerçekleştirilen saldırıyı kimin yaptığı bilinmiyor. Saldırganlar kaidesinden söktükleri heykeli parçaladılar.

Kadıköy Belediyesi'ne ait twitter hesabından yayınlanan mesajda, "Kadıköylülerin heybesine yoksullar için ekmek bıraktığı Ekmekçi Berkin'i Arıyor heykeline yapılan saldırıyı kınıyoruz" denilerek tahrip edilmiş heykelin görüntüsü yayınlandı.

16 Haziran 2013'te başından vurularak ağır yaralanan ve 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan için, ölümünden kısa bir süre sonra Kadıköy’deki Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda "Ekmekçi Berkin’i Arıyor" isimli bir heykel dikilmişti. Heykelin 'heybe' bölümüne yoksullar için ekmek bırakılıyordu.