Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş yaşamını yitirdi

Bir süredir koronavirüs tedavisi gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı AKP’li Kadir Topbaş 76 yaşında yaşamını yitirdi. Topbaş için yarın öğlen namazı vakti Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleneceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda siyasi isim Topbaş'ın ardından bir mesaj yayınlayarak, başsağlığı diledi.

13 Şubat 2021 Cumartesi, 16:15
Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş yaşamını yitirdi
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski belediye başkanı AKP’li Kadir Topbaş yaşamını yitirdi.

76 yaşındaki Kadir Topbaş, 16 Kasım'dan itibaren koronavirüs dolayısıyla Amerikan Hastanesi'nde tedavi görüyordu. 4 Aralık'ta yoğun bakıma alınan Topbaş, durumunun ağırlaşması üzerine entübe edilmişti. Koronavirüsü atlatan Topbaş, kronik lenfositik lösemi rahatsızlığına yenik drüşerek bugün yaşamını yitirdi.

Topbaş, 2004 yılından itibaren 3 dönem üstlendiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı görevinden, 2017 yılında tartışmalı bir şekilde istifa ederek ayrılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Topbaş'ın ardından başsağlığı mesajı yayınlayarak, "Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Kadir Topbaş için yarın öğlen namazı vakti Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleneceği öğrenildi. Topbaş'ın, Fatih Camii haziresine defnedileceği kaydedildi. Düzenlenen törene AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı öğrenildi.

'ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ'

Kadir Topbaş'ın oğlu ile konuşan Candaş Tolga Işık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

"Az önce Kadir Topbaş 'ın oğlu Ömer Topbaş'la konuştum 'Babam covidi atlattı ama sonrasında bağışıklığın düşmesiyle çoklu organ yetmezliği gelişti ve tekrar yoğun bakıma alındı. 30 dakika önce de babamı kaybettik' dedi. Allah rahmet eylesin yakınlarına sabır versin."

SİYASİLERDEN TAZİYE MESAJLARI

Kadir Topbaş'ın yaşamını yitirmesinin ardından siyasiler sosyal medya hesaplarından başsağlığı mesajı yayınladılar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

"Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarından Kadir Topbaş’a vefatı nedeniyle Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:

"Covid-19 tedavisi nedeniyle bir süredir yoğun bakımda olan, 13 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehrimize önemli hizmetler sunan Kadir Topbaş'ın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve İBB ailemize baş sağlığı dilerim."

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş :

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski belediye başkanı Kadir Topbaş’ın hayatını kaybettiğini öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim."

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu:

Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.

AKP 26. dönem İstanbul Milletvekili Harun Karaca:

"Önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş abimiz rahmetli olmuştur. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin, mekanını cennet olsun. Ailesinin, sevdiklerinin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Güzel insandı hakkımız varsa helal olsun."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Covid-19 sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum...KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

Artvin, Yusufeli’nde 8 Ocak 1945 yılında doğan Kadir Topbaş, henüz 3 aylıkken İstanbul’a geldi. Kadir Topbaş; ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan Kadir Topbaş, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 

Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı.Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalıştı.

DANIŞMANLIKTAN BAŞKANLIĞA

Kadir Topbaş, 1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Kadir Topbaş, 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP’den aday olan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 

Kadir Topbaş İBB Başkanlığı görevinden 3. döneminde 2017 yılında istifayla ayrılmak durumunda kaldı. Kadir Topbaş'ı başkanlık koltuğundan eden damadı Ömer Faruk Kavunmacı'nın FETÖ'den tutuklanması oldu. Ömer Faruk Kavurmacı, Topbaş'ın kızı Kübra Topbaş'ın eşi.

Uzun süredir koronavirüs tedavisi gören Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında yaşamını yitirdi.