Kahramanmaraş'ta sığınmacı kampı protestosuna biber gazlı müdahale

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı eski mera alanı olan ve Alevi köylerinin bulunduğu yere yapılmak istenen sığınmacı kampına tepkiler dinmiyor. Bölgede 7 kişi gözaltına alındı.

03 Nisan 2016 Pazar, 16:27
Abone Ol google-news

Alevilerin yaşadığı Sivricehöyük yakınlarındaki 37 hektarlık alana 27 bin kişilik sığınmacı kampı yapılmasına karar verilmesinin ardından yöre halkı 10 gündür çadır eylemi yaparken dün bölgede miting düzenlendi.

Eylem nedeniyle geniş güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri Sivricehöyük’e çıkan bütün yolları kesti. Köye girmek isteyen her aracı yaklaşık 4 kilometre mesafelerde kurulan arama noktalarında durduran jandarma Diyarbakır, Sivas, Gaziantep, Mersin, Kahramanmaraş, Adana ve Erzincan’dan gelen otobüslerin köye girmesine izin vermedi.Güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen alana girmek isteyen ve taş atan gruba biber gazıyla müdahale edildi. Bu sırada başına taş isabet eden bir üsteğmen yaralandı. Alınan bilgiye göre 7 kişi gözaltına alındı.


Binlerce yurttaşın köye taşınması için Maraş Yaşam Platformu kamyonetler gönderdi ancak jandarma buna da izin vermeyince yurttaşlar ye otomobillerle taşındı ya da yaya olarak köye ulaşmak zorunda kaldı. Jandarmanın otobüs ve minibüslere izin vermemesi nedeniyle gecikmeler yaşanınca miting planlanan saatten 2 saat sonra başlayabildi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da eyleme katılarak, yurttaşlarla görüştü ve taleplerini dinledi. Mitingin ardından yurttaşların bir kısmı dağılırken yüzlerce kişi kampının yapılacağı alana kadar yürümek istedi. Jandarma vatandaşlara biber gazıyla müdahale etti. Çok sayıda yurttaş gazdan etkilenerek fenalaştı. Yaşlıların ve çocukların da aralarında bulunduğu yurttaşlar gazın etkisinden uzun süre kurtulamadı

Mitinge HDP Milletvekilleri Müslüm Doğan ve Mahmut Tuğrul da destek verdi.

Öztunç: sert müdahaleyi kınıyorum

CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç,“Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek.  Güvenlik güçlerinin insanları biraz daha saygılı olması gerekir. Onların bu tür çok şiddetli müdahalesinde kınıyorum” dedi. Maraş Yaşam Platformu Sözcüsü Ünal Ateş de “güvenlik güçleri bu tür müdahalesi yanlış. Daha özenli ve duyarlı olunması gerekirdi. Cok sayıda yaşlı çocuk vatandaş gaz etkisinde kaldı. Biz haklı davamızı anlatmak için buradayız” diye konuştu