Kahve fiyatları arttı

Bir fincanının 40 yıl hatırı olduğu bilinen kahvenin fiyatı arttı. Kahvenin kilosu 15 liradan, 20 liraya çıktı.

31 Mart 2011 Perşembe, 10:37
Abone Ol google-news

Kahve üretimi ve ihracatı yapan İlhan Billur, Brezilya'dan ithal edilen işlenmemiş kahvenin fiyatının arttığını belirterek, bu nedenle öğütülmüş kuru kahve fiyatlarının da yükselmeye başladığını ifade etti. Billur, şunları söyledi:

''Eylül ayında Brezilya'da hasat öncesi etkili olan fırtına ve yağmur, kahve fiyatlarının sürekli artmasına neden oldu. Brezilya Kahve Üreticileri Birliği, Eylül ayında kahvenin tonunu 2 bin 950 dolardan 3 bin 900 dolara çıkarttı. Birlik, ayrıca eldeki ürünlerin tamamını ABD'ye sattığı dedikodusunu yayıp fiyatların yükselmesini tetikledi. Bu artış yeterli olmadı ve şu anda kahvenin tonu 4 bin 500 dolara kadar yükseldi.''

İlhan Billur, kahve fiyatlarının artmasında, bu alanda adeta tekel olan ve tüm dünyaya kahve pazarlayan 4-5 şirketin de etkili olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

''Çekirdek çiğ kahvenin tonunun 4 bin 500 dolara çıkması çekilmiş kuru kahve fiyatlarına da yansıdı. Eylül ayında kilosu 12 liradan 15 liraya çıkan kahve, şuan da 20 lira oldu. Ülkemizdeki bazı tanınmış firmalar kahvenin kilosunu 25 liraya kadar çıkardı. Bu fiyatlar önümüzdeki günlerde daha da artabilir. Granül kahve ve filtre kahve fiyatları da değişik oranlarda arttı.''
 

Yemen değil Brezilya'dan

Türkiye'de tüketilen kahveler, Yemen'den değil Brezilya'dan ithal edilen çekirdek kahvenin kavrularak özel değirmenlerde öğütülmesiyle elde ediliyor. Türkiye'de en çok Rio-2 ve Rio-3 türü (Coffe Arabica) kahve tercih ediliyor. Dünyada kahve üretiminde Brezilya yılık 17 milyon ton ile ilk sırada yer alırken, Vietnam'da yılda 15 milyon 580 bin ton, Kolombia'da ise yılda 9 milyon 400 bin ton kahve üretimi yapılıyor.

Yavuz Sultan Selim döneminde, 1517'de, Yemen Valisi olarak görev yapan Özdemir Paşa, Yemen'de içtiği ve çok sevdiği kahveyi İstanbul'a getirmişti. Kahve, kısa zamanda kıymetli bir içecek olarak saray mutfağına girdi ve büyük ilgi gördü. Saray görevleri arasında ''kahvecibaşı'' adı verilen bir rütbe de ortaya çıktı. Saraydan İstanbul'daki konaklara ardından evlere giren kahve, İstanbul halkının kısa sürede tutkunu olduğu keyifli bir içecek haline geldi. İlk kahvehane 1544 yılında İstanbul'da Tahtakale'de açıldı.

İstanbul'a gelen Venedikli tacirler, çok beğendikleri bu içeceği Venedik'e taşıdı. Böylece Avrupalılar kahveyle ilk kez 1615 yılında tanışmış oldu. Önceleri seyyar satıcılar tarafından sokaklarda satılan kahve, İtalya'da ilk kez 1645 yılında açılan kahvehanelerin yaygınlaşmasıyla Avrupa'ya yayıldı. Kahve Paris'e 1643 yılında, Londra'ya 1651 yılında ulaştı. Osmanlı döneminde önce Yemen'den getirilen kahve, 1727 yılından itibaren Brezilya'dan ithal edilmeye başlandı.
 

Kahve çeşitleri

- Türk Kahvesi: Telvesiyle servis yapılan tek kahve çeşidi.
- Mırra: Şanlıurfa'ya özgü, birkaç kez demlenerek hazırlanan acı kahve.
- Espresso: Makineyle hazırlanan, koyu kavrulmuş, İtalya'ya özgü bir kahve türü.
- Cappuccino: Espresso ve su buharıyla köpük haline getirilmiş süt eklenen kahve çeşidi.
- Americano: Espresso'nun sıcak su eklenerek yumuşatılmış hali.
- Cafe au lait: Fransızlar'ın sütlü filtre kahvesi.
- Ethiopian Yirgacheff: Şarabımsı buruk tadı olan Etiyopya kahvesi.
- Latte: Espresso'ya az köpürtülmüş sütün eklendiği kahve.
- Macchiato: Espresso'ya süt köpüğü eklenerek hazırlanan kahve.
- Mocha: Latte'ye çikolata tozu veya şeker eklenmesiyle yapılan kahve.