'Kampanya densiz bir saldırı'

Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, 1915 olaylarına ilişkin başlatılan ''Özür diliyorum'' kampanyasının, ''Türk milletinin onuruna karşı hiçbir gerekçeye dayanmayan, mesnetsiz, haksız ve densiz bir saldırı'' olduğu görüşünü bildirdi.

Yayınlanma: 19.12.2008 - 16:11
Abone Ol google-news

Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, yaptığı yazılı açıklamada, Ermeni soykırım iddiasının, tamamen emperyalist bir yalan olduğunu ifade ederek, ''Bu yalanın yerli ortakları durumuna düşen imzacılar büyük Türk Milletinin aciz ve kandırılmış çocukları olarak tarihe geçmeye mahkumdurlar'' dedi.

Türkleri ''soykırım'' ile suçlamanın, ''tarihe karşı suç işlemek ve tarihi gerçekleri çarpıtmak'' olduğunu belirten Akcan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ''Türkler Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkaslardan Çanakkale'ye, Galiçya'dan Filistin'e kadar topraklarını savunarak aslında bir nefsi müdafaa hakkını kullanırken, dış güçlerin ajanlarının kışkırtması ile ermeni çeteleri tarafından içerden ihanete uğramıştır. Ermeni çeteleri tarafından yapılan saldırılarda birçok masum ve savunmasız insan kayıp edilmiş, kadınlar tecavüze uğramıştır. Ermenilerle ilgili tehcir kararı tüm bu olumsuzluklar nedeniyle alınmıştır. Tehcirde ortaya çıkan sorunlar ve yaşanan acıları kabul ediyor ve insanlık adına üzülüyoruz. Her iki milletin de acı kayıpları olmuştur, ancak soykırım iftirası ve yalanı asla doğru değildir ve savunulamaz. Şurasını açıkça ifade edelim ki sözde aydınların yazdığı metin sağduyu, sorumluluk ve tarihi gerçeklerden bütünüyle uzak bir metindir. Sözde aydınlara sesleniyoruz; 'Önce siz karşı taraftan, doğudaki Müslüman Türk katliamları ve diplomatlarımızın hunharca şehit edilmeleri konusunda özür isteyin.' Temsilcisi olduğum işçi topluluğu adına bu teşebbüsü ve saldırıyı kamuoyu önünde kınıyorum.''


En Çok Okunan Haberler