Kapı önünde sigara içmek de yasaklanıyor

Tütünle mücadelede yeni dönem başladı. Sigara içen çalışanı olmayan bulunmayan işyerlerinin olması için özendirme çalışması yapılacak. Artık bina girişlerinde sigara içilmeyecek. Sigara satışında gençlere kimlik sorulacak, paketler kararacak.

30 Ocak 2015 Cuma, 10:18
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanlığı'nın Ulusal Tütün Kontrol Programı 2015-2018 Eylem Planı yürürlüğe girdi. İşte o planın detayları:

- Açık alana da sınır: AVM, sinema vb. yerlerin girişlerinde pasif etkilenim mesafesinde sigara yasağı.

- Kara paket geliyor: İlk kez Avustralya'nın uyguladığı Kara Paket diye de bilinen tek tip düz paket uygulaması konusunda gerekli mevzuat değişiklikleri yapılarak hayata geçirilecek.

- Kaplama ve kılıfa ayar: Sağlık uyarılarını kapatan kaplama ve benzeri kılıfların önüne geçilecek.

- Gençlere kimlik denetimi: Gençlerden 18 yaş için kimlik sorulacak. Eğitim kurumlarına 100 metre mesafede sigara satışı yasaklanacak.

- Bırakın mesajları: Sigara Bırakma Hattı hizmetleri SMS, elektronik posta ve web uygulamaları aracılığı ile geliştirilecek.

- Tiryakisiz işyerleri geliyor: Sigara içen çalışanı bulunmayan işyerlerinin olması için özendirme çalışması yapılacak.

- Vergiler çapraz gelecek: Sigara ve diğer tütün ürünlerinin vergilendirme politikası, karşılıklı olarak birbirlerine yönelmeye yol açmayacak şekilde düzenlenecek.

- TÜFE'den çıkarılacak: Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) tütün ve tütün ürünlerini içermemesine yönelik gerekli mevzuat düzenlemesi için çalışma başlatılacak.

- Çiftçiye teşvik: Tek sigara, yaprak sigara kağıdının satışı önlenecek. Tütün üretiminden vazgeçen üreticilere alternatif önerilecek.