'Karayılan yakalandı' iddiası düzeltildi!

Anadolu Ajansı, İran'a dayandırarak PKK liderlerinden Murat Karayılan'ın yakalandığı haberini kaynağından düzeltti. İkinci gelen haberde İran'ın PKK'nın iki numaralı ismini yakaladığı duyuruldu.

14 Ağustos 2011 Pazar, 09:32
Abone Ol google-news

İran'ın resmi haber ajanslarından Fars'ın bildirdiğine göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, terör örgütü PKK'nın ''iki numaralı isminin'' yakalandığı haberlerini teyit etti.         

Fars ajansının haberinde şu ifadeler var: "Burucerdi, Meclis'te bugün gazetecilerin PKK'nın iki numaralı isminin yakalandığı haberlerine ilişkin bir soruya verdiği cevapta, "Bu haber doğrudur, İran istihbarat birimleri, bu terör örgütünün iki numaralı ismini yakalamıştır" ifadesini kullandı.         

Burucerdi, "İstihbarat güçlerimiz, PKK'nın iki numaralı ismini tutuklayarak çok önemli bir iş başarmışlardır" dedi.

İran'ın bir başka resmi haber ajansı Mehr de "PKK'nin ikinci adamının yakaladığı haberi doğrulandı" başlığı altında şu ifadelere yer verdi:         
"İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi, terör örgütü PKK'nin ikinci adamının İran tarafından yakalandığını doğruladı.         

Mehr haber ajans parlamento muhabirinin bildirdiğine göre, İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi;nin basın toplantısında gazetecilere vediği demeçte PJAK terörist örgütünün ülkenin batısındaki eylemleri hakkında açıklama yaparak, bu terörist eylemlerin PKK terörist örgütünün ikinci adamının yakalanması dolayısıyla yapıldığını söyledi.      

Alaeddin Burucerdi, İran İstihbarat güçlerinin önemli bir operasyonu sonucu PKK'nin ikinci adamının yakalandığını belirtti.

 

"Roj TV iddiaları yalanlamıştı"

ROJ TV İran'da yakalandığı iddiaları ortaya atılan PKK'nin iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalanma iddialarını yanıtlayan röportajının bu akşam yayınlanacağını açıkladı.

Karayılan'ın yakalandığı iddiaları üzerine açıklama yapan ROJ TV iddiaları yalanlarken, Murat Karayılan ile yakalanma iddiaları üzerine yapılan röportajın gün içinde yayınlanacağını duyurmuştu. Yapılan son açıklamada "Türk Medyasına Yalanlama" başlığı kullanılırken "KCK Yürütme Konseyi Başkanı Karayılan'ın Röportajı bu akşam televizyonumuzda" denildi.

 

İranlı siyasetçi Burucerdi açıklamasıyla, dünya basının ilgi odağı oldu

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, yaptığı duyuruyla dünya medyasının ilgi odağı oldu ama şimdi kendisine ulaşılamıyor. Tüm medya organlarının mülakat taleplerine karşılık verilmiyor. Burucerdi, Mecliste bugün yapılan oturuma verilen arada gazetecilerin, terör örgütü PKK'nin iki numaralı ismi olarak gösterilen Murat Karayılan'ın yakalandığı haberlerine dair sorulara muhatap oldu. İranlı yetkili "Bu haber doğrudur, İran istihbarat birimleri, bu terör örgütünün iki numaralı ismini yakalamıştır'' cevabını verdi. Burucerdi, ''İstihbarat güçlerimiz, PKK'nin iki numaralı ismini tutuklayarak çok önemli bir iş başarmışlardır'' ifadesini kullandı.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, devlet televizyonlarından Farsça yayın yapan haber kanalı IRNN ile İngilizce yayın yapan Press TV'nin internet sitelerinin yanı sıra yarı resmi haber ajansları Fars ve Mehr de Burucerdi'nin söz konusu açıklamalarına yer verdi. Press TV'nin internet sayfasında PKK'nin iki numaralı ismi olarak Murat Karayılan ismi ve Karayılan'a ait fotoğraf da yer aldı. Fars ajansının Türkçe haberlerinde de Karayılan'ın resmi ve adı manşette. Açıklamalar, Burucerdi'nin ofisi ya da bizzat kendisi tarafından henüz tekzip edilmiş değil. Burucerdi ve İran Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin randevu talebine ise şu ana kadar olumlu bir cevap verilmiş değil.

Haberi yazan muhabir ısrarlı: Kanıt var

Haberi ilk geçen Fars Haber Ajansının muhabiri, ''Burucerdi'nin, ifadelerine ait ses kaydının kendilerinde görüntülerin de devlet televizyonunda olduğunu'' söyledi.