Kılıçdaroğlu'ndan AKP’li isme: İnsanlığını yitirmiş!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 37. Olağan İstanbul İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, işsizlik sorununa dikkat çekti. Hatay Valiliği önünde 'çocuklarım aç' diyerek kendisini yakan Adem Yarıcı için "Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez" diyen Ağrı Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Selma Gökçen'e tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Hala iktidar kanadından olup bu olayı ucuz siyasi manevra olarak nitelendiren bir kadının insanlığını yitirmesine üzülüyorum" dedi.

09 Şubat 2020 Pazar, 11:43
Abone Ol google-news

CHP'nin 37. Olağan İstanbul İl Kongresi Haliç Kongre Merkezi'nde yapılıyor. Kongre salonuna CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte giriş yaptı.

KAFTANCIOĞLU: TÜRKİYE'NİN NEFES ALMASI İÇİN TEK YÖN İKTİDAR

Kongre açılışını yapmak üzere CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kürsüye geldi. Kaftancıoğlu, "İki yıl önce 13 Ocak'ta 'İstanbul nefes alacak, Türkiye nefes alacak" demiştik hepbirlikte. Bu kongremizde de "İstanbul nefes aldı, Türkiye'nin nefes alması için İstanbul'dan Türkiye'ye tek yön iktidar" diyerek kongrenin açılışını yapmaktan mutluyum" dedi.

ALTAN ÖYMEN: DEMOKRASİYİ YENİDEN KURMAK GEREK

Kongreyi yönetmek için Divan Başkanlığı'na eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen seçildi. Altan Öymen konuşmasında "Demokrasiyi yeniden kurmak lazım" dedi.

Altan Öymen'in açılış konuşmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi.

KILIÇDAROĞLU: ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ İKTİDAR

Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle şunları söyledi:

Sevgi üzerine, barış üzerine, kardeşlik üzerine bizim insana bakışımız. Sadece eleştirmek değil, nasıl yapacağımızı da anlatacağız.

Önümüzdeki süreç iktidar. Cumhuriyetimiz, demokrasimiz yara aldı. Cumhuriyet'i demokrasi ile taçlandırmak için iktidar olmak istiyoruz.

Türkiye'nin 5 temel sorunu var.

Birincisi demokrasi. Bugün yaşadığımız en temel sorunlardan biri demokrasi. Düşüncesini açıkladı diye insanlar hapse atılamaz. Üniversitelerde hertürlü düşünce özgürce konuşulabilmeli. Medya bağımsız olmalı.

İkinci temel sorun eğitim. Her bakana göre eğitim değişiyor.

Üçüncü sorunumuz dış politika. Dış politika bugün bireyse kin ve öfkeye dönüştü. Barışı değil savaşı önceleyen bir dış politika. Bunun sonuçlarını 82 milyon beraber yaşıyoruz. 1 milyon Suriyeli daha gelecek. Onların yanında eli silah tutan terörist gruplar da gelecek. Asıl karmaşayı o zaman yaşayacağız. Dış politikanın yanlış olduğunu anlatacağız. 

Dördüncü büyük sorunumuz toplumsal barış. Hiçkimsenin inancından dolayı ötekileştirilmesini istemiyoruz ama hiçkimse inancını, kimliğini kullanarak siyaset yapmamalıdır. İnanç Allah ile kul arasındadır, kimse bu alana müdahale edemez. Yaşam tarzına hepimizin saygı duyması lazım. 

"İNSANLIĞINI YİTİRMİŞ..."

Beşinci sorunumuz ekonomi. İki gün önce Hatay'da valilik binasının önünde kendisini yakan vatandaşı gördük. İşsizim, çocuklarım aç diyor ve kendini yakıyor. İnsan olan hiçkimse bu duruma kayıtsız kalamaz. Hala iktidar kanadından olup bu olayı ucuz siyasi manevra olarak nitelendiren bir kadının insanlığını yitirmesine üzülüyorum. Nasıl oluyor da insanlığımızı unuttuk? 

Türkiye üretmelidir. Fabrikada, tarlada, üniversitelerde üretmelidir Türkiye. Yozgat'ın kokulu mercimeği varken, biz gidip dışarıdan mercimek ithal ediyorsak durup düşünmemiz lazım. Her şeyimiz var, olmayan halkı düşünen siyasi irade. Halkı düşünen iradeyi inşa edeceğiz. Türkiye her alanda üretecek.

Güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz. Devleti ayakta tutan liyakattir. Siz devletin içindeki liyakati bozarsanız devlet içten içe çürümeye başlar. Türkiye şu anda freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor. Geleceği dönük doğru düzgün bir hesap insanların önüne konmuş değil. Bütün bunları yeniden değerlendirmek zorundayız. Bize oy versin veya vermesin herkese ulaşmak zorundayız.

"CUMHURİYETİMİZİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ"

Dikta yönetimlerine, baskıya rağmen insanlar tercihini demokrasiden yana yaptı. Diktatörü sandıkta yendi. Çoğumuz bu başarının farkında değiliz. Baskıya rağmen, hakimlerine rağmen, savcılarına, güvenlik güçlerine rağmen sandığa gittik ve demokrasiyi kurtardık. Demek ki yapabiliriz. Şimdi bu noktadayız. Birinci aşamayı tamamladık, sıra geldi ikinci aşamaya. Cumhuriyet'in 100. yılında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Filistin'de bizim devrimci gençlerini mezarı var. Trump'ın da ne yaptığını çok iyi biliyoruz. Eğer Filistinlilerin egemen güçler tarafından hakları ellerinden alınıyorsa onların yanında yer alacağız. Çünkü mazlum milletler Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek aldı.