Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na: Dersim'i televizyonda tartışalım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na seslendi: Dersim'i televizyonda tartışabiliriz

24 Kasım 2014 Pazartesi, 17:02
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, cenaze töreninin ardından Tunceli kent merkezine gelerek burada bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti. Kahvehanede ve sokakta kendisine taziye dileyen vatandaşların taziyelerini kabul eden Kılıçdaroğlu, çıktığı dışarıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün Tunceli'ye yaptığı ziyareti değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Bunları önemsiyoruz. Bir ülkenin Başbakanı her ile gitmeli, her ilçeye gitmeli, köye gitmeli, vatandaşla konuşmalı, muhatap olmalı, vatandaşın derdini dinlemeli. Ama gittiği yere gitmeden önce devletin güvenlik güçleriyle orada terör estirmesi doğru değil. Bütün bilgiler, bütün dokümanlar Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelsin dolayısıyla bu konuyla ilgili bütün belgeler açıklansın, tarihçiler incelesin. Olayların bütün gerçek yönleriyle tartışılmasında ve aydınlatılmasında yarar var. 38 olayları o dönem hepimizin acı duyduğu olaylardır. Eğer bu olaylar dolayısıyla bilgilerde, belgelerde, dokümanlarda ciddi bir olay varsa bir Başbakan'ın çıkıp özür dilemesi lazım. Bunu gayet açık söyledim ve tipik bir örnek de verdim. Biz Cezayir'in bağımsızlığında Birleşmiş Milletler'de Cezayir'in bağımsızlığını tanımadık Türkiye olarak. Aradan yıllar geçti rahmetli Turgut Özal, Cezayir'e gittiğinde Cezayir halkından özür diledi. Onu Turgut Özal mı yapmıştı? Hayır. Başka dönemin Başbakanı o süreci gelirştirmişti ve o talimatları vermişti ve o sonuçlar doğmuştu. Türkiye olarak biz tarihimizle yüzleşmeliyiz. Tarihimizi bilmeliyiz" dedi.

"DAVUTOĞLU İLE TELEVİZYONDA TARTIŞABİLİRİZ"

Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın Dersim üzerinden Dersimlileri sorgulayıp ve aynı zamanda Dersim olayları üzerinden kendisini sıkıştırmayı hedeflediğini belirterek, şunları söyledi:

"Biz Dersim olayları konusunda parlamentoda bir araştırma önergesini de destekledik. Dedik ki, Tunceli olayları, Dersim olaylarıyla ilgili parlamentoda bir araştırma komisyonu kuralım ve bu araştırma komisyonu bütün bu olayları araştırsın. Grubu olan bütün siyasal partiler de buraya üye versinler. Bu görüşüldü parlementoda ama maalesef AKP'nin oylarıyla reddedildi. Şimdi hem reddedeceksin hem de kalkacaksın Dersim üzerinden Dersimlileri sorgulamaya kalkacaksın. Temel nedeni ne biliyor musunuz? Ben Tuncelili olduğum için. Acaba ben buradan gelen başkanı sıkıştırabilir miyim? Ben buradan sıkıştırmazsın. Ben onun bildiğinden çok daha fazla şey biliyorum Dersim tarihi konusunda. Üstelik sadece Cumhuriyet tarihini değil, Cumhuriyet öncesi tarihini de çok iyi biliyorum. Çünkü yerel tarihe de meraklıyım aynı zamanda. Eğer Davutoğlu bu konuda özel bir tartışma açmak istiyorsa kendisinin arzu ettiği televizyon kanalında oturup bu konuyu ayrıca tartışabiliriz. Madem kendisi bir akademisyen madem bu olayları çok iyi biliyor ben de iyi bildiğimi sanıyorum. Ben akademisyen değilim ama oturup tartışabiliriz. Biz tarihimizle yüzleşmekten korkmayız. Her ülkenin tarihinde yanlışklar vardır, hatalar vardır, eksiklikler vardır, acı olaylar vardır ama önemli olan ülkelerin kendi tarihleriyle yüzleşmeleridir. Dönemin Başbakanı kimdir? Dönemin Genelkurmay başkanı kimdir? Dönemin talimatları kimler tarafından verilmiştir? Bütün bunların hepsi araştırılıp ortaya çıksın. Belgeleriyle ortaya konsun ne olacak? Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu istiyoruz."