Kılıçdaroğlu'nun oğlu bedelliden yararlanacak mı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu'nun 1982 doğumlu olduğu belirterek, bedelli askerlikten yararlanmayacağını söyledi, "Onun askere gitmesini istiyorum" dedi.

01 Aralık 2011 Perşembe, 12:16
Abone Ol google-news

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Bude Ekin Sanat Galerisi'nde 15 ressam ve 1 heykeltraşın eserlerinden oluşan karma sergiyi gezdi. Sergiyi gezdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Rıza Türmen'in bedelli askerlik yasasını Anayasa Mahkemesine götürebilecekleri yönünde açıklamaları olduğunu hatırlatmaları üzerine, "Daha o konuda bir karar vermiş değiliz. Rıza Bey açıkladı. O konuyu hukukçu arkadaşlarımız inceliyorlar. Anayasaya aykırılık görülürse tabii ki Anayasa Mahkemesine götüreceğiz doğal olarak" dedi.

Oğlu Kerem Kılıçdaroğlu'nun 1982 doğumlu olduğu belirten Kılıçdaroğlu, bedelli askerlikten yararlanıp yararlanmayacağının sorusuna ise "Hayır yararlanmayacak. Onun askere gitmesini istiyorum" dedi. Kılıçdaroğlu, bu düşüncesini oğluyla konuştuğunu da ifade etti.

Suriye konusu: Türkiye'ye yakışmıyor

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik açıkladığı 9 maddelik yaptırım paketine ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı:

"Bu konuda Türkiye'nin Suriye politikasını kimin desteklediğine bakılması gerekir. Kim sırtını sıvazlıyor iktidarın? Biz kendi içimizde bu kadar sorun varken başka bir ülkenin iç sorunlarına niye giriyoruz? Başka bir ülkede olaylar çıkarmak için Türkiye topraklarında silahlı güçler yetiştirmek Türkiye'ye yakışıyor mu? Biz 'büyük Türkiye' diyoruz, 'güçlü Türkiye' diyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye, yabancı bir ülkeye müdahale için kendi topraklarında silahlı güç besleyebilir mi? Böyle bir anlayış olabilir mi? Yarın başka bir ülke kalkıp da kendi topraklarında Türkiye'ye karşı silahlı güçler yetiştirse ve bizim iç işimize müdahale etse ne diyeceğiz? Doğru değil. Türkiye'ye yakışmıyor. Türkiye'nin geleceğine yakışmıyor. Türkiye, ulusal kurtuluş savaşı vermiş bir ülke. Kendi topraklarına, komşularının topraklarına saygılı bir ülke. Nasıl oluyor da bu tür davranışların içine girebiliyor? Ben ne diyordum, 'AKP iktidarı egemen güçlerin Ortadoğu'daki sopasıdır'. Şimdi sopalığı bıraktı, taşeronluğunu da yapmaya başladı.''

Kılıçdaroğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye'ye yapacağı ziyaret ve Türkiye'nin terörle mücadelesinde ABD'nin desteğine ilişkin, "Bu konuda Sayın ABD Büyükelçisi beni ziyaret ettiğinde gerekli desteği verdiklerini söylemişti. Ben Türkiye'de kamuoyunun farklı düşündüğünü ifade etmiştim. 'Eğer hükümet izin verirse biz ne tür destekler verdiğimizi açıklarız' demişti. Biz de Dışişleri Bakanlığına yazı yazdık. 'İzin verin, sayın büyükelçi terörle mücadelede Türkiye'ye ne tür destek verdiğini bize açıklasın' diye... Yanıtını bekliyoruz" diye konuştu.