Kimi kuşlar ''ağızlarının kenarından konuşuyor"

Kimi ötücü kuşların, kendileri için tehlike arzeden yırtıcı hayvanlardan korunmak için ''ağızlarının kenarından konuşabildikleri'' saptandı.

18 Kasım 2009 Çarşamba, 18:51
Abone Ol google-news

Bilim adamları, bu kuşların seslerini, bulundukları açıya göre, doğrudan potansiyel tehlikeye karşı yöneltebildiklerini gözlemlediler.

Kuşların bu çağrılarındaki ''kayda değer karmaşıklığın'', tehlike arzeden yırtıcı hayvana, ''bölgeden çekilmesi gerektiği'' yönünde işaret vermesini sağladığı kaydedildi.

Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim adamları, ispinoz ile sarı kuyruklu çalıbülbülünün, yırtıcı hayvanın kendisinin sağında veya solunda bulunmasına göre, ağzının sağ ve sol kenarından doğrudan hedefe yönelik ses çıkardığını belirlediler. Bilim adamları bu durumu, ''kimi kuşların 'ağızlarının kenarından konuşabildiklerini' saptadık'' biçiminde değerlendirdiler.

Bununla birlikte bilim adamları, aynı tür düşmana sahip bir diğer kuş olan kara gözlü junko kuşunun, aynı biçimde çağrıda bulunamadığını belirlediler. Araştırma, ''The Proceedings of the Royal Society'' adlı dergide yayınlandı.