Kobani'nin 'yüzde 80'i YPG'nin elinde, siviller dönüyor'

SURİYE’nin Kobani kentinde IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar sınır hattında yoğunlaştı. Çatışmalar sırasında 1 havan mermisi sınırı aşarak Mürşitpınar Mahallesi'ndeki boş alana düştü.

20 Kasım 2014 Perşembe, 14:53
Abone Ol google-news

Kobani'yi doğu, batı ve güneyden kuşatan IŞİD militanları ile peşmerge ve ÖSO desteğini alan YPG güçleri arasındaki çatışmalar 67’nci gününde de devam etti. Dün gece yeniden başlayan çatışmalar, sabah saatlerinden itibaren şiddetlendi. Kobani'nin doğusunda yoğunlaşan çatışmalarda IŞİD militanları, sınır kapısının bulunduğu bölgeye havan ve roket atışları yapmaya başladı. YPG güçlerinin de ağır silahlarla karşılık vermesiyle şiddetlenen çatışmalar, sınır hattında tedirginliğe yol açtı.


1 HAVAN MERMİSİ DÜŞTÜ

Öte yandan Kobani’nin doğusunda yoğunlaşan çatışmalarda sınır aşan 1 havan mermisi bugün öğle saatlerinde sınır hattındaki Mürşitpınar Mahallesi'ndeki boş araziye düştü. Olayda kimse yaralanmazken, sınır hattında yoğun önlem alan jandarma, sivilleri güvenlik nedeniyle bölgeye yaklaştırmıyor.

Yoğunlaşan çatışmaların tedirginliğe yol açtığı Kobani semalarında ise savaş uçaklarının keşif uçuşu yaptığı görüldü.
 
Müslim, "Bizim gidişimiz Kobani ve IŞİD terörüne ilişkindir. Orada (Irak Eski Cumhurbaşkanı) Celal Talabani ile görüştüm. Kendisi, Kürtlerin Kobani'yi sahiplenmesinden dolayı sevindiğini, memnuniyet duyduğunu söyledi. Faydalı bir görüşme oldu" diye konuştu.

ABD öncülüğündeki koalisyon da IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırılarına devam ediyor.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, koalisyon uçaklarının Pazartesi gününden bu yana Suriye'de IŞİD' mevzilerine altı, El Kaide bağlantılı Horasan örgütünün konuşlandığı noktaya bir, Irak'a da 24 hava saldırısı düzenledi.

ABD ordusu, Kobani yakınlarındaki beş IŞİD mevzisinin de hedef alındığını ve IŞİD'in üç birliğinin vurulduğunu duyurdu.