Koç ve Derbent'in objektifinden vahşi doğa

Vahşi doğa fotoğrafçılığı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve ünlü fotoğrafçı Süha Derbent'i 'Yaşamın Ta Kendisi' sergisinde bir araya getirdi.

28 Şubat 2013 Perşembe, 15:03
Abone Ol google-news

2006 yılından bu yana Süha Derbent ile vahşi doğa fotoğrafları çekmek için Afrika’ya gittiklerini anlatan Mustafa V. Koç, Koç Topluluğu şirketlerinden Setur’un alternatif seyahatler programı Sedventure’ın da bu turların sonucunda oluştuğunu belirtti. Vahşi doğada fotoğraf çekmek için Sedventure programının önemli bir alternatif olduğuna dikkat çeken Mustafa V. Koç, “Vahşi doğada eğer fotoğraftan iyi bir sonuç almak istiyorsanız, tamamen hayvanların yaşadığı ortama riayet edip, disiplinli ve sabırlı bir şekilde fotoğrafları çekmeniz gerekiyor. Dünyadaki sayılı vahşi yaşam fotoğrafçılarından biri olan Süha Derbent ile çektiğimiz fotoğrafları sergilemek heyecan verici” dedi. Süha Derbent ise, Sedventure’ın vahşi doğada fotoğraf macerasını yaşamak isteyen herkes için dünyanın dört bir yanına kişiye özel alternatif turlar düzenleme imkanı sunduğuna dikkat çekti.Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve Setur’un alternatif turlar programı Sedventure’ın danışmanı ünlü fotoğrafçı Süha Derbent’in vahşi doğa fotoğraflarından oluşan ‘Yaşamın Ta Kendisi Fotoğraf Sergisi’, 27 Şubat - 27 Mart 2013 tarihleri arasında İstanbul Atlı Spor Kulübü’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 11.00-19:00 saatleri arasında sanatseverlere açık olacak ‘Yaşamın Ta Kendisi Fotoğraf Sergisi’nde yer alan fotoğrafların satışından elde edilen gelir ise Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’na bağışlanacak.

“Disiplin ve sabır vahşi dünyada yaşamın ta kendisi”


İstanbul Atlı Spor Kulübü’ndeki ‘Yaşamın Ta Kendisi Fotoğraf Sergisi’nin açılışına ünlü vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent ile ev sahipliği yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, 2006 yılından bu yana birlikte gerçekleştirdikleri turlarda çektikleri vahşi doğa fotoğraflarını bu sergi ile bir araya getirmekten ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdi. Mustafa V. Koç, 2006 yılında başlayan düzenli Afrika yolculuklarının sonunda 2010 yılında ‘Karşılaşmalar’ adlı sergisini açtığını ve aynı adlı kitabını yayınladığını hatırlattı. Bu kez ise Sedventure programına katılan ve vahşi doğada fotoğraf çekme imkanı bulan kişilere ilham vermek için Süha Derbent ile bir araya geldiklerini anlatan Mustafa V. Koç, “Afrika inanılmaz gizemli bir yer, vahşi doğa fotoğrafçılığı, insanın doğa ile bire bir bütünleştiği bir atmosfer” dedi.

“ Vahşi doğa fotoğrafçılığı benim için meditasyon”

Fotoğrafçılık merakının 1980’lerde üniversite yıllarında amatör şekilde başladığını söyleyen Mustafa V. Koç, Afrika’ya ilk kez 2006 yılında gittiğini ve çok etkilendiğini belirtti. Fotoğraftan iyi bir sonuç alınması isteniyorsa, tamamen hayvanların yaşadığı ortama riayet edilip, disiplinli ve sabırlı bir şekilde fotoğrafları çekmek gerektiğini belirten Mustafa V. Koç, “Vahşi doğa fotoğrafçılığında doğayla özdeşleşmek mantığı bana ciddi bir haz veriyor, vahşi doğa fotoğrafçılığı benim için adeta bir meditasyon. Süha Derbent ile seyahatlerimiz sırasında vahşi doğadaki hayvanların mükemmellik derecesindeki yeteneklerine ve doğanın eşsiz dengesine hayran oldum” diye konuştu. Afrika’da bugüne kadar; Kenya, Tanzanya ve Botsvana’ya gittiğini belirten Mustafa V. Koç fotoğrafları arasında seçim yapmanın güç olduğunu, ama zorluk derecesine baktığında en zorlu çekimin leoparı çekmek olduğunu aktardı. Leoparın tabiatı gereği çok fazla ortalıkla dolaşmayan gizemli bir hayvan olduğuna değinen Mustafa V. Koç, “Leoparı bulmak ve doğru anı yalamak gerçekten çok zor” dedi. Mustafa V. Koç fotoğraf çekerken en keyif aldığı fotoğrafın ise aslanların yavruları ve de bir zebra sürüsünün nehirden su içerken yakaladığı görüntü olduğunu söyledi.

“Vahşi doğa güç, estetik, liderlik, iş birliği, denge, risk yönetimi, strateji demek”

Koç Topluluğu şirketlerinden Setur’un alternatif turlar programı Sedventure’ın danışmanı Süha Derbent ise, program kapsamında vahşi doğada fotoğraf çekme heyecanını yaşamak isteyen birçok isim ile bugüne kadar çok sayıda vahşi doğa fotoğrafı turuna katıldığını belirtti. Mustafa V. Koç ile gerçekleştirdikleri seyahatlerdeki fotoğrafları sergiliyor olmanın kendisi için çok anlamlı ve özel olduğunu anlatan Süha Derbent, “Yaşamın Ta Kendisi, Mustafa V. Koç ile ilk ortak sergimiz. Mustafa Bey, Sedventure’ın kuruluşunda da çok büyük destek verdi. Vahşi doğada fotoğraf çekmenin gizemi, yaşattığı keyif, heyecanını aktarmamıza isim babalığı da yaptı. Bu serginin tüm doğaseverlere ilham ve cesaret vermesini diliyorum” dedi.

“Vahşi doğa seyahatleri doğanın en yalın haline dokunmanızı sağlıyor”


Setur Genel Müdürü Üstün Özbey, Sedventure programı ile bugüne kadar birçok kişiye özel, doğa ve fotoğraf seyahati düzenlediklerini belirtirken, “Yaptığımız seyahatlerin ardından pek çok katılımcılarımız sergi açtı ve bu sayı giderek artıyor” dedi. Üstün Özbey, Sedventure programı ile vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent ile modern zamanın temposundan bunalan günümüz insanını sıradanın dışına çıkarmak, hakiki olana, doğanın en yalın haline birlikte dokunabilmek, o çok özel anları sonsuz kılmak adına yola çıktıklarını söyledi.