Korkutan açıklama: Avcılar depremi yeni bir oluşum

Marmara Denizi'nde Avcılar'ın 17 kilometre güneyinde dün sabah kaydedilen 3 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Jeofizik Mühendisi Yard. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “Bu kadar küçük bir depremin hissedilmesi manidar" dedi.

Yayınlanma: 27.09.2016 - 22:00
Abone Ol google-news

Marmara Denizi’nde Avcılar’ın 17 kilometre güneyinde önceki sabah kaydedilen 3 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Jeofizik Mühendisi Yard. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “Bu kadar küçük bir depremin hissedilmesi manidar. Beklediğimiz büyük depremin öncüsü veya artçısı diye bir şey söylenemez zaten. Yeni bir oluşum. Takip etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Yard. Doç. Dr. Gündoğdu, Avcılar Belediyesi’nin afetlere karşı hazırlık çalışmaları kapsamında ABAG (Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri) Projesi aylık eğitim toplantısına katıldı.

Oğuz Gündoğdu, dün saat 07.01’de yerin 5.3 kilometre derinliğinde kaydedilen önce 3.1 daha sonra 3 büyüklüğünde olduğu açıklanan depremi Avcılar’da bazı kişiler hissettiklerini söylediklerini anımsatarak “Bu kadar küçük bir depremin hissedilmesi manidar. Herhalde oluşum mekanizmalarından oluşan bir değişim var ki buradakiler bazıları hissetmişler. Bu deprem normaldir. Beklediğimiz büyük depremin öncüsü veya artçısı diye bir şey söylenemez zaten. Ama genelde eğer arkasından gelen birkaç şey daha olursa bu depremler büyükse artçılar o zaman bir tedirginlik hissedebiliriz. Bu konuda çalışmalarımız daha derine gider” dedi.

Bu depremin yeni bir oluşum olduğunu söyleyen Gündoğdu “Yeni başlayan bir durum. Biz de takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.


En Çok Okunan Haberler