'Laik değilim, laik bir ülkenin başbakanıyım'

Mısır'da bulunan Başbakan Erdoğan özel bir TV kanalına konuştu: Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslümanım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım.

14 Eylül 2011 Çarşamba, 17:13
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da özel bir televizyon kanalına konuştu. "Mübarek sonrası yeni Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını" tavsiye eden Erdoğan "laik olmadığını da" sözlerine ekledi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

- Amerika ve Batı ülkelerinin Ortadoğu’ya artık farklı bir perspektifle bakmaları gerekiyor.

- Türkiye ve Mısır bölgenin en önemli iki ülkesidir. Zaten ABD Başkanı Obama’nın ilk resmi ziyaretlerini bu iki ülkeye yapmış olması da bunun göstergesidir.

- Obama’nın Kahire Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada verdiği sözleri tutmasını umut ediyoruz.

"Laik değilim fakat laik bir ülkenin başbakanıyım"

- Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslümanım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır.

- Ben Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır’da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değişecektir.

- Mısır’ın modern bir devlet olabilmek için yapması gerekenler var. İnsan kaynaklarının doğru yönetilmesi, eğitime daha fazla önem verilmesi, finansal kaynakların yönetiminin geliştirilmesi ve yolsuzlukla mücadele. Ben İstanbul Belediye Başkanıyken işe yolsuzlukla mücadeleyle başladım. Çünkü yolsuzluğu ortadan kaldırırsanız ülkeyi kalkındıracak kaynaklar ortaya çıkar.

- Mısır ve Türkiye’nin ilişkisini ben seçim mitinglerimizde söylediğimiz bir şarkının sözleriyle size anlatmak istiyorum: Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda...