Laik eğitim yürüyüşü Balıkesir'de

Eğitim-İş Sendikası'nın 17 Aralık'ta Yatağan'da başlattığı 'Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü' bu akşam Balıkesir ile devam etti.

18 Aralık 2014 Perşembe, 22:05
Abone Ol google-news

Soma'dan iki otobüsle Balıkesir'e gelen Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ve beraberindeki öğretmenleri, Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şubesi üyeleri, Balıkesir Demokrasi Platformu (BALDEP), siyasi parti ve işçi sendikalarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş, Tren Garı önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda davul zurna ile karşıladı. Otobüsten inen gurupla bir araya gelen yaklaşık bin kişilik topluluk, meşalelerle Milli Kuvvetler Caddesi'nden Alihikmetpaşa Meydanı'na yürüdü. Grup üyeleri 'Eğitim-İş yürüyor, mücadele büyüyor', 'Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk', 'Cumhuriyet değil, AKP yıkılacak', 'Hırsızlardan hesabı emekçiler soracak', 'Mustafa Kemal'in öğretmenleriyiz' sloganı attı. Güvenlik güçlerinin, yürüyüş sırasında kortejin önünde giden sendikaya ait aracın daha hızlı hareket etmesi yönündeki uyarıları üzerine gerginlik yarattı. Bir sivil polisin aracın kapısına yüklenip, şoförü uyarması tartışma başlattı. Tartışmaların ardından öğretmenlerin 'baskılar bizi yıldıramaz' sloganıyla devam eden yürüyüş, Ali Hikmet Paşa Meydanı'na kadar sürdü.

Eğitim-iş Genel Başkanı Veli Demir, Alihikmetpaşa Meydanı'nda yaptığı konuşmada yürüyüşün 17 Aralık operasyonunun yıldönümünde özelleştirmeye karşı 1,5 yıldır direnen işçilerle dayanışmak için Yatağan'dan başladığını vurguladı. Soma'daki maden faciasında ölen işçilerin mezarlarını da ziyaret edip, karanfiller bıraktıklarını anımsatan Demir, iktidarın çalışma hayatında yarattığı büyük tahribatın yanında eğitim sistemine de büyük darbe vurduğunu, okulları bir kargaşa ortamının içine sürüklediğini öne sürdü. Demir, "Sendikamız emek mücadelesini cumhuriyete sahip çıkma mücadelesiyle birleştirerek yürütmekte kararlıdır" dedi.

SİZ DİNE DE İHANET EDİYORSUNUZ

Ak Parti iktidara geldiğinde 70 bin olan imam hatip okullarına giden öğrenci sayısının bir milyonu aştığını, imam hatip okul sayısının da 500'lerden 3 binlere dayandığını belirten Demir şunları söyledi: "Zaten seçmeli derslerle imam hatip açmaya da gerek yok. Siz seçmeli dersle tüm okulları imam hatibe çevirebilirsiniz. Hatta 8 seçmeli dersle ben okulu imam hatip değil ilahiyat fakültesi bile yaparım. Kız çocuklarımız 11, erkek çocuklarımız 12-13 yaşlarında soyut algı evresine geçiyor. Siz 5 yaşındaki çocuğa din kültürü ve ahlak dersi veremezsiniz. Şu an siz aslında dine de ihanet ediyorsunuz. Bu uygulamayla siz aslında çocukları dinden de soğutursunuz. Biz laik eğitimden yanayız. Biz din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmasını istiyoruz."

OSMANLICA YALANI

Osmanlıca tartışmalarına da değinen Demir, "Bir yandaş sendikanın genel başkan yardımcısı geçtiğimiz gün 'biz atalarımızın mezar taşlarını okuyamıyoruz' diyordu. Tam bir yalan. Anadolu insanının Osmanlıca'dan kalan mezarı yoktur. Mezarın baş tarafında bir ağaç takılmıştır, o da çürümüş gitmiştir. İstanbul'da Osmanlı'dan, saraydan kalan mezarlar vardı. Bu üç kağıtçılar onun üzerine AVM yaptı. İstanbul'daki tüm AVM'lere bakın, temelinde Osmanlı mezarlıkları var. AVM de yetmedi, 5 yıldızlı, 7 yıldızlı otel yaptılar. Aslında bunların tarihle de bir alakası yok. Ama algı yöntemiyle dine, geçmişe sahip çıktıklarını söyleyerek halkın oylarını almaya çalışıyorlar. Biz Balıkesir'den 'yeter artık' diyoruz, sizin yalanlarınızı, üç kağıtlarınızı biliyoruz. Bundan sonra bu yalanlara izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Balıkesir'den Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanına da seslenip bir öneri sunan Demir sözlerini şöyle tamamladı: "Siz 19. Milli Eğitim Şurası'nda değerler eğitimini anaokuluna indirdiniz. Bizde bir değeri hem de evrensel bir değeri sunmak istiyoruz. Bu değer, doğruluk, dürüstlük, dayanışmadır. Çocuklarımızın doğru ve dürüst yetişmesi için, yolsuzluk yapmaması için, bir Başbakana rüşvet vermemesi için 17-25 Aralık tarihlerinin Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası olarak kutlanmasını öneriyorum. Derslerde bu da anlatılsın."

Eyleme Eğitim-İş ve CHP, İşçi Partisi, ÖDP, Emeğin Partisi, Komünist Partisi, ÇYDD, ADD, BAÇEV, Türk-İş, gibi kuruluşlar destek verdi. Geceyi Balıkesir'de geçiren Eğitim-İş yöneticileri ve üyeleri yarın sabah Bursa'ya hareket edecek. Yürüyüş 20 Aralık'ta Ankara'da sona erecek.