Mahkeme heyetini FETÖ'cülükle suçlayan Belediye başkanı hakkında soruşturma başlattı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı dünkü duruşmanın ardından mahkeme heyetini ve başkanını FETÖ bağlantılı olmakla suçlaması üzerine soruşturma başlattı.

22 Şubat 2017 Çarşamba, 11:12
Abone Ol google-news

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde parke taşı ihalesinde iş tamamlanmamasına rağmen tüm ödemeleri yaptığı ve eksik kalan işi de Büyükşehri Belediye Başkanı olduktan sonra ASKİ marifetiyle tamamlatmaya çalıştığı iddiasıyla ’Edimin ifasına fesat karıştırmak ve rüşvet almak’ suçlamalarıyla hakkında 19 yıl istenen davada karar dün açıklandı. Adana 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Başkan Sözlü’ye ‘edimin ifasına fesat karıştırmaktan’ 5 yıl hapis cezası verildi.
Duruşma sonrasında kendisini karşılayan kalabalığa açıklama yapan Sözlü, “Mahkemenin başkanı Eray Doğan, 2010 referandumundan sonra FETÖ’cüler tarafından kurulan özel mahkemelerin başkanlarından kalanlardan bir tanesidir ve kendi meslektaşları bilir ki çocuklarını orada okuttuğu için korkan, aciz bir adamdır” ifadesini kullandı.

"İddialar tamamen asılsızdır"
Başkan Hüseyin Sözlü’nün dün söylediği bu sözler üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığıda yazılı bir açıklama yayınlayarak iddiaların asılsız olduğunu vurguladı.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde 20 Şubat 2017 Salı günü görülmekte olan "Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve 14 sanık hakkında 'Edimin İfasına Fesat Karıştırmak' ve Rüşvet almak' suçlarından yapılan yargılama sonucunda, Hüseyin Sözlü ve diğer bir kısım sanıkların mahkemece cezalandırılmalarına karar verilmiştir. Mahkeme çıkışında sanık Hüseyin Sözlü, Adana Cumhuriyet Başsavcısı ve Mahkeme Başkanını hedef alan açıklamalar yapmış, mahkemenin gerekçeli kararı henüz açıklanmadan Cumhuriyet Başsavcısının ve Mahkeme Başkanının kişilik haklarına, onur ve saygınlıklarına açıkça saldırıda bulunmuştur. Açıklamalarda yargılama konusu olaylardan hiç bahsedilmemiş, doğrudan Cumhuriyet Başsavcısı ve ve mahkeme başkanı hedef alınmıştır. İleri sürülen iddialar tamamen asılsız, hayal ürünü ve kurgudan ibarettir. Yargı organlarının güvenilirliğini zedelemeye, gerçekleri polemiklerle kapatmaya, yargı makamlarını siyasi tartışmaların tarafı haline getirmeye yönelik maksatlı açıklamalardır. Bilindiği üzere yargılama iddia konusu olay, deliller ve savunma üzerinden Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) göre yürütülen bir faaliyettir. Yargılama sonucu verilen kararlara karşı itiraz, istinaf ve temyiz kanun yolları da açıktır. Yargı görevlileri, yargılama konusu olaylarda delillere, kanun ve vicdani kanaatlerine göre karar verir. Yargılanan kişinin kimliği ve sıfatı değil, eylemleri yargılama konusudur. Adana Adliyesinde görev yapan yargı mensupları da, her zaman ve her yerde adaleti, hukukun üstünlüğünü, kamunun ve mağdurun haklarını korumak için objektif ve tarafsızlık esaslarına uygun olarak çalışmaktadır. Bu itibarla; Adana Cumhuriyet Başsavcısı ve Mahkeme Başkanına karşı yapılan asılsız isnatlara karşı soruşturma başlatılmıştır”.