Mavi bayraklı denizde 1.5 ton çöp

Bodrum'daki 4 mavi bayraklı Torba Koyu'nda, dalgıçların yaptığı temizlik çalışmasında, deniz dibinden 1.5 ton çeşitli türde atık çıkartıldı. Cennet koyda sudan çıkartılan atıklar görenleri şaşırttı.

12 Nisan 2015 Pazar, 17:56
Abone Ol google-news

Bodrum Belediyesi tarafından 'Denize en çok mavi yakışır' solganıyla 5 hafta önce başlatılan kampanya kapsamında, 4 mavi bayrağın bulunduğu Torba Koyu'nda deniz dibi temizliği yapıldı. Belediyenin 14 dalgıcının katıldığı temizliğe TURMEPA üyeleri ile balıkçılar da tekneleri ile destek verdi. Dalgıçların 2-15 metre arasındaki derinlikte yaptığı ve fırtına nedeni ile sadece 2 saat süren temizlikte, denizden 1.5 ton çöp ve atık madde çıkarıldı. Halı, otomobil lastiği, mutfak araç ve gereçleri, aydınlatma lambası, PVC boru, şezlong, battaniye, havlu, bisiklet, içki ve içecek şişi, çöp tenekesi, saksılar, otomobil farları gibi pek çok atık, görenleri şaşırttı. Temizlik ardından açıklama yapan Torba Mahallesi Muhtarı Suat Kaya şöyle dedi:

"Fırtına nedeni ile bugün sınırlı bölgede temizlik yapabildik. Buna rağmen denizden çıkanların tamamının, bu denizden yararlanan, nimetlerini kullanan tatil yapanların atıkları olduğu ortaya çıktı. Bu koyda 4 mavi bayrak var. Bu görüntüler mavi bayraklı cennet koyumuza yakışmıyor. Temizliğe, daha sonra devam etmek üzere ara verdik. Denizden çıkanları atanlar, görürse sanırım biraz utanırlar."

Deniz dibinden çıkarılan çöpler, tartıldıktan sonra kamyona konularak belediye çöplüğüne götürüldü.