MEB ayıbını örtemedi

Cumhuriyet'in bugün manşetinden duyurduğu "Ankara Yenimahalle’de bulunan ortaokulda sarıklı cübbeli ‘adalet’ dersi verildi" haberini, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) görüntüleri okul sayfasından sildirdikten sonra açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında görüntülerin tarikat liderinin ziyareti esnasında çekildiği savunuldu ancak Cumhuriyet'in yayınladığı yeni görüntüler bakanlığı yalanlıyor.

29 Eylül 2018 Cumartesi, 16:04
Abone Ol google-news

<video:1097576>

Cumhuriyet, eğitimin tarikat ve cemaatlere teslim edilmeye devam edildiğini gözler önüne seren 'Sarıklı cüppeli ders' başlıklı haberini bugün manşetinden duyurdu.

<haber-dikey:1097169>


Haberde Ankara Yenimahalle’de bulunan 114 öğrencinin eğitim gördüğü Abdülkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulu ’na tarikatların hakim olduğu ileri sürüldü. Cumhuriyet’in edindiği bilgilere göre, okulda çocuklar MEB yönetmelikleri ile alakası olmayan şekilde sarıklı cübbeli ‘hoca’lara emenet edildi. Sakallı ve takkeli Anadolu İlim ve İrşad Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dilmen tarafından çocuklara ‘Değerler Eğitimi’ adı altında ‘Adalet’ dersi veriliyor. Okul yönetimi Dilmen’in gerçekleştirdiği eğitimlerin “Dini Değerler ve İnsanlar arasında Saygı ve Adalet” konulu söyleşi olduğunu savundu.

Tarikat lideri Okul Aile Birliği Başkanı

Tarikat lideri Dilmen’in aynı zamanda geçen dönem söz konusu okulun Okul Aile Birliği Başkanlığı’nı yürütüğü, okulda velilerle dini içerikli etkinlikler düzenlediği ve MEB’in yapması gereken bir çok sorumluluğu üstlendiği öğrenildi.

MEB, Cumhuriyet'in söz konusu haberine ilişkin, görüntüler okulun sitesinden silindikten sonra açıklama yaptı. MEB'in açıklamasında, haberde yer alan tarikat lideri Dilmen'in ders verdiği iddiası yalanlanırken "Haberde ismi geçen Dernek Başkanı’nın geçtiğimiz eğitim - öğretim yılında okul yönetiminin müsaadesinde, öğrencileri ziyaret ettiği, haberde yer alan fotoğrafların ise bu ziyarete ait olduğu anlaşılmıştır." ifadelerine yer verildi. MEB'in açıklamasında haberde yer alan tüm iddialara ilişkin inceleme başlatıldığı kaydedildi.

Ancak Cumhuriyet'in ulaştığı ve okulun sitesinden silinen fotoğraflar incelendiğinde Ahmet Dilmen'in sınıfta ders verdiği görülüyor. İşte o görüntüler...

Valilik, hem yalanladı hem de 'inceleme başlatıldı' dedi

Haberle ilgili Ankara Valiliği'nden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada, 'cübbeli ders' görüntüleri yalanlanırken, öte yandan konuyla ilgili inceleme başlatıldığı da bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yenimahalle Abdulkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulunun 2014 yılında Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ahmedi Kudusi Ömer Erdoğan Kültür ve Yardımlaşma Derneği arasında imzalanan ve Yenimahalle Kaymakamlığı tarafından onaylanan protokol çerçevesinde 2014-2015 eğitim-öğretim yılında açıldığı, haberde geçen okul binasının iki ayrı bağımsız bölümden oluştuğu, bir bölümünde İmam Hatip Ortaokulunun, diğer bölümde ise Kur’an kursunun faaliyet gösterdiği, bölgedeki okul ihtiyacını karşılamak amacıyla yatırım programına alınan okul inşaatının devam ettiği, 2019-2020 eğitim öğretim yılında tamamlanmasının öngörüldüğü ve yeni okula Abdülkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulunun da taşınacağı, kadrolu öğretmenler dışında yetkisiz kişilerin derse girdiği iddiasının da doğru olmadığı, derslere kadrolu öğretmenlerin girdiği ve okulda öğretmen ihtiyacının bulunmadığı, haberde ismi geçen ve derslere girdiği iddia edilen kişinin sosyal bir etkinlik sebebiyle okulda bulunduğu ve derslere girmesinin söz konusu olmadığı, okul binasının çürük olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı ve 2017 yılında görevlendirilen teknik ekibin binanın sağlam olduğu ve herhangi bir risk olmadığı yönünde rapor verdiği anlaşılmıştır. Habere konu olan iddialarla ilgili olarak Valiliğimizce yeniden inceleme başlatılmıştır."