"MEB, torpilli geçici şube müdürleri atıyor"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)'nın il ve ilçe merkezlerinde norm kadro dışında geçici şube müdürleri görevlendirdiğini söyledi.

17 Mayıs 2010 Pazartesi, 10:50
Abone Ol google-news

Türkiye genelinde şube müdürleri norm sayısını, kadrolu şube müdürlerini ve geçici görevlendirmeyle çalışan şube müdürleri ile ilgili bir araştırma yaptıklarını belirten Koncuk, "Araştırmaya göre, Türkiye genelinde şube müdürü norm sayısı bin 995'tir. Kadrolu çalışan sayısı bin 75, norm kadro dışında geçici görevlendirme ile çalışan sayısı ise bin 134'tür. Araştırmadan da görüleceği üzere geçici görevlendirme ile çalışanların sayısı, kadrolu çalışanların sayısından fazladır. Şube müdürü norm sayısı bin 995 iken; geçici görevlendirme ile çalışanlarla ile birlikte Türkiye genelinde şube müdürü sayısı 2 bin 209'dur" dedi.


Devlet 481 bin 500 TL zarara uğratılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu şekilde şube müdürü çalıştırmasının devleti zarara uğrattığını savunan Koncuk şöyle devam etti:
"Şube müdürleri ortalama bin 500 TL maaş almaktadır. Öte yandan şube müdürleri haftada 25 saat ek ders ücreti de almaktadır. Bu da ortalama şube müdürlerinin 700 ila 750 TL arasında ek ders ücreti alması anlamına gelmektedir. Buna göre; fazladan çalıştırılan 214 şube müdürü nedeniyle devlet 470 bin 800 TL ile 481 bin 500 TL arasında zarara uğratılmaktadır."


Geçici görevlendirilenlerin sayısı, kadrolu çalışanlardan daha fazla

Türk Eğitim-Sen araştırmasına göre bazı illerde şube müdürleri sayısı ise şöyle:
"Ankara'da şube müdürü norm kadro sayısı 75 iken; 49 kişi kadrolu, 35 kişi geçici görevlendirme ile çalıştırılmaktadır. Ankara'da 75 şube müdürü olması gerekirken, 84 şube müdürü görev yapmaktadır.

Adana'da şube müdürü norm kadro sayısı 43 iken, 28 kişi kadrolu, 28 kişi ise geçici görevlendirme ile çalıştırılmaktadır. Adana'da 43 şube müdürü görev yapması gerekirken, 56 kişi şube müdürü olarak çalışmaktadır.

İstanbul'da şube müdürü norm sayısı 137 iken, kadrolu çalışan 102, geçici görevlendirme ile çalışan sayısı da 96'dır. Buna göre İstanbul'da 137 şube müdürü görev yapması gerekirken, 198 şube müdürü görev yapmaktadır.

İzmir'de şube müdürü norm sayısı 71 iken, kadrolu çalışan sayısı 67, geçici görevlendirme ile çalışan sayısı ise 39'dur. Böylece İzmir'de 71 şube müdürü olması gerekirken, 106 şube müdürü görev yapmaktadır.

Sivas'ta şube müdürü norm kadro sayısı 33 iken, kadrolu çalışan 10, geçici görevlendirme ile çalışan sayısı 33'tür.

Şanlıurfa'da şube müdürü norm sayısı 24 iken, geçici görevlendirme ile çalışan sayısı 24, kadrolu çalışan sayısı ile sadece 4'tür.

Şırnak'ta şube müdürü norm sayısı 11 iken, 23 kişi geçici görevlendirme ile çalışmaktadır. Şırnak'ta kadrolu şube müdür olarak ise sadece 1 kişi görev yapmaktadır. Şırnak'ta 13 şube müdürü fazlası bulunmaktadır.

Van'da şube müdürü norm sayısı 23 iken, 20 kişi geçici görevlendirmeyle, 8 kişi ise kadrolu olarak çalışmaktadır."


MEB suç işliyor

Bu araştırmada; birçok ilde şube müdürlerinin geçici görevlendirme ile çalıştırıldığının tespit edildiğine dikkat çeken Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk,
"Hatta bazı illerde, ilçelerde geçici görevlendirilenlerin sayısı, kadrolu çalışanlardan daha fazladır. Üstelik bu rakamlar sendikamızın tespit edebildikleridir. MEB il ve ilçelerde norm kadrodan daha fazla şube müdürü çalıştırarak, hem suç işlemekte hem de devleti zarara uğratmaktadır" dedi.

Geçici görevlendirmeyle şube müdürü çalıştırılmasının, yandaşçılığın, adam kayırmanın bir sonucu olduğunu öne süren Koncuk, böyle bir dönemin bugüne kadar yaşanmadığını söyledi. Yapılan bu atamaların ve verilen ücretlerin norm kadro yönetmeliğine de aykırı olduğunu ifade eden Koncuk şöyle devam etti:
"Alenen suç işlenmekte, hukuk ayaklar altına alınmaktadır. Bu tablo, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin nasıl keyfi yönetildiğinin de fotoğrafıdır. İktidar yandaşlarını korumak, onlara makam, mevki vermek için 'geçici görevlendirme' adı altında şube müdürlüklerini işgal etmektedir. Bu kanunlara aykırıdır, MEB'de yandaş kayırmanın ne noktaya geldiğinin göstergesidir. Bu nedenle Türk Eğitim-Sen olarak MEB'e suç duyurusunda bulunacağız. Bu görevlendirmelerin iptal edilmesini ve şube müdürlüklerinin norm sayıları dikkate alınarak; hak, hukuk çerçevesinde atamalar yapılmasını istiyoruz."